HistoriaMszczonów

Porozmawiajmy o Cichociemnych

O historii Cichociemnych (a w zasadzie Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej) nie mówi się zbyt wiele. Może dlatego, że ci polscy żołnierze służby specjalnej byli szkoleni w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Może dlatego, że Cichociemni działali w konspiracji, nie mieli zwartego oddziału, sztandaru, barw ani patrona. Pomimo to byli prawdziwą elitą Polski Walczącej.

Dzieje Cichociemnych podczas spotkania w budynku Izby Pamięci Rodziny Maklakiewiczów poznawali uczniowie trzech ósmych klas z mszczonowskiej szkoły podstawowej. Ich przewodnikiem po świecie żołnierzy do zadań specjalnych był Marcin Łaszczyński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie.

Spotkanie rozpoczęły rozważania o znaczeniu zawołania Cichociemnych – „Wywalcz wolność lub zgiń”. Już ono pokazywało ogromną determinację spadochroniarzy, którzy do walki w obronie Polski zgłosili się jako ochotnicy. Zajęcia nie miały jednak charakteru typowego wykładu. Opowieść o historii Cichociemnych prowadzący przeplatał z zadaniami, które uczniowie wykonywali w ramach symbolicznego szkolenia na Spadochroniarza Armii Krajowej.

Uczestnicy zajęć mieli również okazję obejrzeć prezentację z wieloma archiwalnymi fotografiami. Niezwykle ciekawe były także nagrania wywiadów z Cichociemnymi a także autentyczne nagranie z ich ćwiczeń.

Czego dowiedzieli się ósmoklasiści podczas spotkania z historykiem? W trakcie zajęć prowadzący omówił genezę nazwy „Cichociemni”, sposoby wybierania członków tej „formacji”, umiejętności, które posiadali żołnierze a także sposoby ich szkolenia. Oczywiście, przedstawiciel IPN poruszył jeszcze wiele innych tematów i opowiedział wiele ciekawostek. Okazało się, na przykład, że Cichociemni mają coś wspólnego z… Koziołkiem Matołkiem. Znak spadochroniarzy zaprojektował Marian Walentynowicz, a więc grafik, który zilustrował również książkę Kornela Makuszyńskiego.

Podczas zajęć ósmoklasiści przeszli również „szkolenie” na spadochroniarza, w trakcie którego musieli wykonać kilka zadań nawiązujących do tematyki spotkania. Po takiej lekcji historii, łączącej różne, ciekawe formy zdobywania wiedzy, Cichociemni na pewno nie są już dla uczniów anonimowi.

Informacja prasowa GCI w Mszczonowie

Back to top button
Skip to content