HistoriaWażne!

Gdzie są kwiaty z tamtych lat?

9 listopada odbyła się 10. Edycja konkursu „Gdzie są kwiaty z tamtych lat?” organizowana przez Muzeum Mazowsza Zachodniego. Konkurs ma na celu rozpowszechnianie wiedzy o żołnierzach Armii Krajowej, Szarych Szeregach i Żołnierzach Wyklętych. Tegorocznym zwycięzcom konkursu został Tomasz Barej z Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie.

To już 10. edycja konkursu „Gdzie są kwiaty z tamtych lat?”. Co roku uczniowie szkół ponadpodstawowych podchodzą do dwóch etapów konkursu – części pisemnej i ustnej, w których muszą się wykazać wiedzą z tematyki żołnierzy Armii Krajowej, Szarych Szeregów i Żołnierzy Wyklętych. Konkurs pod honorowym patronatem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Starosty Powiatu Żyrardowskiego organizowany jest przez Muzeum Mazowsza Zachodniego i Muzeum Powstania Warszawskiego. W jury konkursu zasiedli: Bogusław Nietrzebka, Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego, Piotr Siwierski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie i Sławomir Maszewski, nauczyciel historii w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w tej edycji konkursu wykazali się naprawdę sporą wiedzą. Bardzo miło rozmawiało się z nimi podczas drugiego etapu, w części ustnej. Cieszę się, że uczniowie, którzy zdobyli główne nagrody i wyróżnienie, mają tak ogromną wiedzę na temat Armii Krajowej – mówił Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego, Bogusław Nietrzebka.

Cieszę się, że w tym konkursie znajduje się młodzież, która ma rozległą wiedzę w zakresie problematyki niepodległościowej i to widać, zarówno w części pisemnej jak i podczas rozmów z nimi. Rzadko zdarza się, żeby młodzi ludzie posiedli sztukę szybkich plastycznych odpowiedzi, nawet wtedy, gdy nie posiadają pełnej wiedzy w zakresie wąskiego pytania – wyjaśnia Sławomir Maszewski. – To są młodzi ludzie ze szkół całego powiatu żyrardowskiego i prezentujący bardzo podobny wysoki poziom wiedzy.

Do konkursu przystąpiło 13 uczniów ze szkół średnich powiatu żyrardowskiego. Wśród uczestników dominowali panowie i to oni zdobyli główne nagrody w konkursie. – Jestem pełen podziwu, że tak liczna grupa młodzieży interesuje się historią – mówi Piotr Siwierski, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie. – Wierzę, że to im zostanie na dłużej. Oni będą mieli z tego wielką satysfakcję, a my pożytek.

I miejsce w konkursie zdobył Tomasz Bajer, uczeń „Elektryka”, mieszkaniec Jeżówki w powiecie sochaczewskim.

Historia nas otacza, więc musi ingerować w nasze życie, a jak mówił Józef Piłsudski: „Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”. Od 3 lat działam w drużynie harcerskiej 4. Sochaczewskiej Drużynie Harcerskiej im. Henryka Jerzego Chmielewskiego. Harcerstwo opiera się właśnie na tych ideach i wzorcach, zwłaszcza to tzw. stare harcerstwo. Kiedy w 2019 roku zyskaliśmy imię patrona, czyli właśnie Papcia Chmiela, jako drużyna musieliśmy zgłębić nie tylko jego życiorys, ale również działalność powstańczą. Uważam, że taka wiedza jest też po prostu przydatna. – mówi Tomasz Barej.

II miejsce w konkursie zajął Jakub Antczewski z LO im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, III miejsce zdobył Michał Las-Opolski z LO im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej.

Nagrody zwycięzcom, wyróżnionym i pamiątkowe dyplomy dla uczestników wręczył Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Krzysztof Dziwisz. Jednak jak podkreślił już na początku konkursu Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego, na uczestników czeka jeszcze wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego, która ma być dodatkową nagrodą za ich wytrwałość w zdobywaniu wiedzy historycznej.

 

Back to top button
Skip to content