Ważne!

Dzień Dawcy Szpiku

16 października w żyrardowskiej Resursie z inicjatywy Radnego Rady Miasta Żyrardowa – Artura Pietrusa. odbył się Dzień Dawcy Szpiku. Tego dnia w godzinach 10:00 – 18:00 mieszkańcy Żyrardowa mogli zarejestrować się w bazie Fundacji DKMS.

Według danych statystycznych na świecie co dwadzieścia siedem sekund, a w Polsce co czterdzieści minut ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest transplantacja szpiku. Okazuje się, że Siedemdziesiąt pięć proc. pacjentów potrzebuje pomocy od dawców niespokrewnionych.

Cały proces rejestracji trwa zaledwie pięć minut, polegał na wypełnieniu formularza oraz pobrania wymazu z błony wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Po zakończonej rejestracji pozostaje nam czekać. Być może kiedyś znajdzie się nasz „bliźniak genetyczny” zmagający się z nowotworem krwi, który potrzebuje naszej pomocy. W przypadku znalezienia „bliźniaka” zostajemy wezwani na badania mające na calu potwierdzenie czy klasyfikujemy się do oddania szpiku na rzecz osoby chorej.

Więcej o tym co dzieje się po zarejestrowaniu odpowiadał Radny Artur Pietrus, który sam jest dawcą.

Samo zarejestrowanie się jako dawca, to nic innego jak pobranie wymazu śliny z policka. Następnie nasze dane trafiają do bazy i czkamy na telefon. Jeśli nigdy on nie zadzwoni znaczy to, że nasz „bliźniak genetyczny” ma się dobrze. W przypadku gdy jednak stanie się odwrotnie, wezwani zostajemy na badania lekarskie, które mają na celu sprawdzenie naszej zgodności genetycznej oraz czy nasz stan zdrowia nam na to pozwoli. Jeśli zgodność zostanie potwierdzona w dziewięćdziesięciu proc. przypadków krew pobierana jest tak samo jak w krwiodawstwie. Tylko w dziesięciu proc. szpik musi zostać pobrany z talerza biodrowego. W takim przypadku odbywa się to pod znieczuleniem i musimy pozostać przez dwa dni w szpitalu. Mówił Radny Rady Miasta Żyrardowa – Artur Pietrus

Do rejestracji w bazie DKMS zachęcał również Prezydent Miasta Żyrardowa – Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Wszyscy dobrze wiemy jaką chorobą jest białaczka i jaki jest jedyny ratunek. Myślę, że dzisiejsza akcja uświadomi mieszkańcom co to znaczy i na czym polega pomoc. Mówił  Prezydent Miasta Żyrardowa – Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Back to top button
Skip to content