HistoriaWażne!

O tej zbrodni nie da się zapomnieć

13 kwietnia uczczono 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Uroczyste obchody miały na celu upamiętnienie zbrodnię na ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, którzy zostali zamordowani w 1940 roku przez NKWD.

To właśnie w Katyniu spoczywa 4421 oficerów Wojska Polskiego, przywiezionych z obozu w Kozielsku. Katyń to symbol sowieckich zbrodni dokonanych na Polakach wczesną wiosną 1940 roku. Wydarzenia te często porównywane są z bestialstwem nazistów w Auschwitz. I choć od tych tragicznych wydarzeń minęły już 82 lata, zbrodnia ciągle wzbudza w nas strach, przerażenie i odrazę, tym bardziej w kontekście wydarzeń z ostatnich 2 miesięcy na Ukrainie. To lekcja historii, która wciąż pozostaje żywa.

Żyrardowskie obchody rozpoczęły się od spotkania autorskiego z Januszem Matusiakiem i Mariuszem Skrońskim, autorami książki ,,Żyrardowska lista katyńska”, w którym uczestniczyli uczniowie „Czerwoniaka”.  Podczas spotkania poruszono kwestię żyrardowskiej listy ofiar katyńskich, która nigdy nie zostanie zamknięta. Tylko w ostatnim czasie potwierdzono kolejne 3 nazwiska.

Również 13 kwietnia odbył się uroczysty apel przy Głazie Katyńskim na żyrardowskim cmentarzu. – Byłem w lesie katyńskim i wiem jak porażająco brzmi tam cisza – wrażenie niesamowite i dlatego te uroczystości, które organizujemy co roku przy żyrardowskim kamieniu katyńskim, mają przypominać naszej społeczności o tym co się wydarzyło 82. lata temu – mówił Prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, który podkreślił, że wydarzeniu z 1940 roku są dziś szczególnie jaskrawe, patrząc na sytuację na naszej wschodniej granicy.

Po przemówieniu prezydenta zebrane delegacje złożyły symboliczne kwiaty pod Głazem Katyńskim.

Back to top button
Skip to content