GospodarkaŻyrardów

Spacer po miejskich inwestycjach

Niedawno Miasto oddało do użytku nowo wybudowane rondo przy ul. Skrowaczewskiego, budynek przedszkola przy ul. ks. Brzóski czy budynek komunalny przy ul. Waryńskiego. Za chwilę Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski oficjalnie otworzy pumptruck wybudowany w sąsiedztwie Eko parku. Wiele inwestycji jest w trakcie realizacji. To między innymi kompleksowe remonty zabytkowych budynków mieszkalnych oraz kantoru, jak również budowy i przebudowy dróg. Żyrardów zmienia się, pięknieje, a przede wszystkim staje się bardziej bezpieczny i przyjazny mieszkańcom, bo temu między innymi służą miejskie inwestycje.  

Trwają remonty i termomodernizacje zabytkowych budynków mieszkalnych zlokalizowanych przy ul. F. Chopina 17, ul. B. Limanowskiego 18 i 25, 1-go Maja 52 i ul. S. Wyszyńskiego 12. Z końcem sierpnia zakończono termomodernizację budynku przy ul. Chopina 13, obecnie trwają prace w lokalach. Warto zwrócić uwagę na efekty wykonanych prac konserwatorskich przy elewacjach budynków przy ul. F. Chopina 13 i 17. Natomiast budynek przy ul. B. Limanowskiego 25, oprócz historycznego koloru elewacji, może poszczycić się już nową stolarką okienną. Prowadzone są również prace przygotowawcze do rozpoczęcia remontu budynków położonych przy ul. G. Narutowicza 42, 1-go Maja 31 i Armii Krajowej 10.

Jest to projekt realizowany przez Miasto z udziałem środków unijnych i budżetu państwa pt. „Domy pełne historii – program remontowy związany z poprawą stanu technicznego obiektów mieszkalnych na obszarze rewitalizacji w Żyrardowie. Ożywienie społeczne zmarginalizowanych obszarów Miasta Żyrardowa”.

Przewiduje się, że prace remontowe we wszystkich dziesięciu budynkach ujętych w projekcie zostaną zrealizowane najpóźniej w pierwszej połowie 2022 r.

Na naszych oczach pięknieje też zabytkowy budynek Kantoru, w którym wykonano już ogrom prac konserwatorskich i adaptacyjnych na funkcje społeczne i kulturalne. Inwestycja realizowana jest z udziałem środków zewnętrznych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 tzw. Jessica 2. Prace w obiekcie powoli dobiegają końca. Pozostało jeszcze zagospodarowanie terenu wokół.

Wiele inwestycji prowadzonych jest także na drogach miejskich. Rozpoczęła się duża inwestycja, jaką jest przebudowa ul. ks. O. Wittenberga. Zadanie polega na przebudowie nawierzchni jezdni i chodników na odcinku od ul. Żeromskiego wraz z wykonaniem ronda na skrzyżowaniu ul. Wittenberga, Limanowskiego, Konarskiego i Sikorskiego. Ponadto przebudowane zostaną zjazdy, zatoki autobusowe i zieleńce. Planowana jest budowa nowej kanalizacji deszczowej. Na realizację zadania uzyskano dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

W budowie są ul. Grunwaldzka i ul. Cieszyńska. W ul. Grunwaldzkiej wykonywana jest teraz kanalizacja deszczowej oraz nawierzchnia chodników. W ul. Cieszyńskiej trwa procedura wdrażania czasowej organizacji ruchu oraz prace przygotowawcze w zakresie budowy kanalizacji deszczowej.

Trwają prace w ul. Krasińskiego, obejmujące budowę, chodników i zjazdów z kostki betonowej oraz budowę nowej infrastruktury towarzyszącej w tym kanału technologicznego. W chwili obecnej przebudowywana jest kanalizacja deszczowa. Prace powinny zakończyć się w grudniu br. Zadanie finansowane jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rozpoczyna się przebudowa ul. Poprzecznej, która potrwa również do połowy grudnia br. Tutaj również do wykonania jest jezdnia, chodnik i zjazdy z kostki betonowej oraz przebudowa kanału technologicznego.

Planowana przebudowa ul. Chłodnej została podzielona na dwa etapy. Obecnie przygotowany jest przetarg na wybór wykonawcy pierwszego etapu zadania polegającego na wykonaniu jezdni asfaltowej na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Witosa oraz wykonaniu odwodnienia na tereny zieleni. Zadanie finansowane jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Planowane zakończenie tej części inwestycji to 20 grudnia br. Drugi etap, czyli przebudowa ulicy na odcinku od ul. Witosa do ul. Podmiejskiej, planowana jest w przyszłym roku.

Aktualnie opracowywane są dokumentacje projektowo-kosztorysowe ulic Wrzosowa i Kasprowicza na odcinku od ul. Lelewela do ul. Racławickiej jak również we wrześniu podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowych dla zadania inwestycyjnego pn. Projekt rozbudowy i przebudowy ulicy Wincentego Witosa na odcinku od ul. M. Ogińskiego do granicy Miasta”.

W ramach projektu „Zielone płuca Mazowsza – rozwój mobilności miejskiej w gminach południowo-zachodniej części województwa” prowadzone są postępowania związane z zakupem dwóch autobusów elektrycznych, dostawą systemu ładowania oraz budową zajezdni autobusowej z punktem ładowania autobusów elektrycznych z lokalizacją przy ul. Skrowaczewskiego.

Ponadto na bieżąco realizowane są inwestycje w ramach inicjatyw lokalnych.

Informacja prasowa UM Żyrardów

Back to top button
Skip to content