Sezon grzybowy właśnie się rozpoczął. Gdzie w powiecie żyrardowskim najlepiej udać się na grzybobranie, a gdzie zbiór tych darów lasu jest zabroniony? – Odpowiada Agata Nowak – podleśniczy leśnictwa Puszcza Mariańska.
Na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe można zbierać grzyby na potrzeby własne właściwie bez ograniczeń. Pamiętajcie jednak, że pewne fragmenty lasu objęte są stałym zakazem wstępu, a to oznacza, że także po grzyby nie można tam zaglądać. Takimi fragmentami są m.in.: uprawy i młodniki o wysokości do 4 m (czyli po prostu najmłodsze pokolenie lasu – pozwólmy mu spokojnie wyskoczyć w górę), ostoje zwierzyny (leśni mieszkańcy potrzebują miejsca tylko dla siebie i odrobiny spokoju), a także obszary chronione np.: rezerwaty (w Nadleśnictwie Radziwiłłów są to rezerwaty „Puszcza Mariańska” oraz „Rawka”). Ponadto nadleśniczy może wprowadzić okresowy zakaz wstępu do lasu. Dzieje się tak np.: podczas utrzymującego się wysokiego zagrożenia pożarowego.
Warto zwrócić też uwagę na bliskie sąsiedztwo Kampinoskiego Parku Narodowego. Na pewno wielu mieszkańców naszego powiatu odwiedziło kiedyś ten wyjątkowy obszar. Należy bezwzględnie pamiętać, że obowiązuje tam całkowity zakaz zbierania grzybów (także jagód
i innych owoców runa leśnego). Park narodowy jest najwyższą formą ochrony przyrody
w Polsce i ruch turystyczny oraz zasady eksplorowania takich miejsc ściśle określa prawo oraz wewnętrzne regulaminy. – Mówiła Agata Nowak – podleśniczy leśnictwa Puszcza Mariańska. W kolejnym wydaniu naszej gazety przedstawimy 8 porad dla osób udających się na jesienne zbiory darów lasu.