WydarzeniaŻyrardów

Obchody 140. rocznicy urodzin Pawła Hulki-Laskowskiego

Dzisiaj o godzinie 14.00 rozpoczynają się obchody 140. rocznicy urodzin Pawła Hulki-Laskowskiego.  Wydarzenia będą miały miejsce w Centrum Kultury, Parku Miejskim, i w Resursie.

25 czerwca przypada 140. rocznica urodzin najsłynniejszego żyrardowskiego literata. To doskonały moment, by uroczyście zainaugurować Rok Pawła Hulki-Laskowskiego, nie zapominając oczywiście o tym, że już od kilku miesięcy odbywają się w Żyrardowie różnego rodzaju wydarzenia wpisujące się w kalendarz obchodów.

Harmonogram imprezy:

Centrum Kultury

godz. 14.00 – Projekcja filmu pt.  „Hulki-Laskowskiego przygoda ze Szwejkiem”

Jest to krótka biografia pisarza, publicysty i działacza społecznego Pawła Hulki-Laskowskiego ze szczególnym uwzględnieniem jego pracy nad tłumaczeniem literackiego arcydzieła Jaroslava Haška.

godz. 14.30 – 16.30

Panel dyskusyjny, którego temat brzmi: „Paweł Hulka-Laskowski. Obywatel Żyrardowa, obywatel świata.” Obecni będą także zaproszeni goście: Elżbieta Sowińska, Bożena Gąsiorowska, Piotr Dudkiewicz i Rafał Marcin Leszczyński. Panel przygotowała i poprowadzi Olga Gitkiewicz.

Park Miejski (wejście u zbiegu ulic B. Limanowskiego i K. Dittricha)

godz. 16.45

Wystawa plenerowa prac w temacie „Paweł Hulka-Laskowski 1881 – 1946. Pisarz, tłumacz, publicysta, religioznawca, społecznik, żyrardowianin”. Wystawa przygotowana przez Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie przy współpracy z Urzędem Miasta.

Resursa

godz. 17.15

Odbędzie się spotkanie okolicznościowe z udziałem Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego Prezydenta Miasta Żyrardowa oraz Jerzego Naziębło, polskiego historyka i samorządowca.

Podczas spotkania zostaną wręczone Stypendia im. Filipa de Girarda za rok 2020. Pojawi się także akcent muzyczny w postaci koncertu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Żyrardowie

Back to top button
Skip to content