FotoreportażŻyrardów

Nowy mural w Żyrardowie

Rawza (prowincja Ghazni, Afganistan) 21 grudnia 2011. r najtragiczniejszy dzień w historii udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych.

To był najtragiczniejszy zamach na polskich żołnierzy w historii udziału polskich misji poza granicami kraju.

Pobudka, śniadanie, zbiórka, instruktaż i wyjazd.

Tej środy żołnierze jechali do Rawzy. Ich zadaniem było sprawdzenie przygotowań do otwarcia mauzoleum. Po kilku godzinach żołnierze wracali do bazy. Okolica była spokojna, niedaleko bawiły się dzieci, a one zawsze były gwarantem bezpieczeństwa. I nagle… mina-pułapka zabiła całą załogę jednego z wozów ochrony.

W wyniku ataku na patrol w dniu 21 grudnia 2011 roku zginęło pięciu polskich żołnierzy: Piotr Ciesielski, Łukasz Krawiec, Marcin Szczurowski, Marek Tomala i Krystian Banach.

Od grudnia 2015 r. w rocznicę ich śmierci, obchodzony jest Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa.

Zgodnie z tradycją, 15 sierpnia 2012 roku., w dniu Święta Wojska Polskiego, do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego” dokumentującej zdarzenia świadczące o wyjątkowej ofiarności i odwadze żołnierzy, dopisane zostały nowe nazwiska: mł. chor. Piotra Ciesielskiego, sierż. Łukasza Krawca, sierż. Marcina Szczurowskiego, sierż. Marka Tomali i sierż. Krystiana Banacha.

W dniu 11 września 2022 roku na ścianie budynków przy ul. gen. J. Hallera 22 w Żyrardowie odsłonięto mural poświęcony żołnierzom Wojska Polskiego, którzy ponieśli śmierć 21 grudnia 2011 r.

– […] dziękujemy za to, że Wasi Synowie, Wasi Bracia, Wasi Bliscy byli do końca wierni przysiędze. Chcielibyśmy by świat pozbawiony był przemocy, żebyśmy Wojsko Polskie mogli oglądać tylko na defiladach, uroczystościach, na ćwiczeniach, ale wiemy, że tak nie jest i tym bardziej wielką wdzięczność wyrażam za ich ofiarę życia – powiedział Minister Maciej Małecki.

Pomysłodawcą muralu był sierż. Dariusz Potargowicz, przyjaciel poległych i uczestnik tragicznych wydarzeń z 2011 roku.

Back to top button
Skip to content