Ważne!Żyrardów

Żyrardów razem dla Niepodległej

11 listopada w Żyrardowie jak w każdym mieście w Polsce obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. Tego dnia żyrardowianie tłumnie uczestniczyli w miejskich uroczystościach, które rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Oficjalne uroczystości zainaugurowane zostały na Placu Jana Pawła II podniesieniem flagi państwowej na maszt i wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji Niepodległa do hymnu. Później uczestnicy uroczystości przeszli do Kościoła Matki Bożej Pocieszenia, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył proboszcza Parafii, ks. dziekana Adam Bednarczyk. Po nabożeństwie mieszkańcy i zebrane delegacje przemaszerowały na cmentarz parafialny, by przy mogiłach Piłsudczyków oddać hołd Bohaterom walk o niepodległość Polski.

W uroczystościach udział wzięła również Wojskowa Asysta Honorowa wystawiona przez 37. Sochaczewski dywizjon rakietowy Obrony Powietrznej pod dowództwem ppłk. Arkadiusza Grzegorowskiego. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Kaski pod dyrekcją Adama Czajkowskiego.

To radosne święto, pamiątka odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Trzeba się z tego cieszyć – mówił prezydent Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski. – Na pewno takie święta powinny nas wszystkich jednoczyć, nie dzielić. Myślę, że w Żyrardowie tak to wygląda, że razem celebrujemy to święto, wspominając Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego jako głównych bohaterów tamtych dni. Wspominamy wszystkich, których działania przyczyniły się do tego, że w roku 1918 Polska odzyskała niepodległość. Dziś przypomniałem również fragment wspomnień naszego najwybitniejszego pisarza, Pawła Hulki-Laskowskiego, jak to wyglądało w 1918 roku w Żyrardowie. Niesamowite jak wtedy ludzie potrafili się z tego cieszyć. Chciałbym, żeby ta radość towarzyszyła nam do dziś – podsumował prezydent.

Miejskie Obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończono koncertem „Rozkwitały pąki białych róż” w Resursie z repertuarem pieśni oraz piosenek patriotycznych, partyzanckich i wojennych, które wykonała Mała Orkiestra Nostalgiczna.

Orkiestra zagrała w składzie: Anna Gliszczyńska (śpiew), Arkadiusz Głogowski (śpiew) Ludwik Skrzypek (akordeon), Maciej Regulski (gitara), Wojciech Ruciński (kontrabas), Adam Mazurek (klarnet) i Mariusz Kielan (skrzypce).

 

Back to top button
Skip to content