KulturaWażne!Żyrardów

Zbigniew Kołaczek z nagrodą Award for Excellence

Rozstrzygnięto wyniki Międzynarodowego Festiwalu ,,W hołdzie wielkim pisarzom świata” (International Festival ,,Tribute to the World’s Great Writers”), którego organizatorem jest Stowarzyszenie Dziennikarzy Rumuńskich (The Union of Professional Journalists of Romania). Dyrektorem i pomysłodawcą projektu jest Nicolae Ionita, niestrudzony propagator kultury rumuńskiej w świecie. Artyści z 54 krajów zgłosili prace, których tematem są twórcy światowej literatury, w tym również przedstawiciele literatury rumuńskiej (Mircea Eliade, Eugene Ionesco i Tristan Tzara).

Wśród laureatów znalazł się Zbigniew Kołaczek, który otrzymał Award for Excellence za portret polskiego pisarza Henryka Sienkiewicza. Nagrodzeni artyści zostali dodatkowo uhonorowani wystawami indywidualnymi, które odbywają się w 11 miastach Rumunii.  Wystawę prac Zbigniewa Kołaczka pt. ,,O magiu maribor scritori ai lumii”(,, Hołd dla wielkich pisarzy świata”) można oglądać od połowy listopada do połowy grudnia 2023 roku w Biblioteca Județeană „V.A. Urechia” w Galati. Obok portretów pisarzy z całego świata (m.i. William Shakespeare, Dante Alighieri, Marcel Proust, Jules Verne) znalazły się podobizny przedstawicieli literatury polskiej: Jana Długosza, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Jana Kochanowskiego, Jana Andrzeja Morsztyna, Bolesława Leśmiana i księdza Jana Twardowskiego. Jest też portret tureckiego poety Nazima Hikmeta mającego polskie korzenie. Oryginały prac pochodzą ze zbiorów zagranicznych i krajowych (BWA Galeria Zamojska w Zamościu).

To kolejny sukces żyrardowskiego artysty. Za swoją twórczość otrzymał nagrody i wyróżnienia w Polsce, Włoszech, Słowacji, Luksemburgu, Macedonii, Rumunii, Bośni i Hercegowinie, Chinach, Korei, Indiach, Filipinach, Egipcie, Chorwacji i na Tajwanie. Jego prace były pokazywane w ponad sześćdziesięciu krajach świata.

 

Informacja prasowa

Back to top button
Skip to content