EdukacjaWażne!

Wsparcie dla czytelnictwa

Dwanaście placówek oświatowych z Powiatu Żyrardowskiego otrzymało wsparcie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na zakup książek i wyposażenia bibliotek szkolnych. Akcja ma na celu popularyzację czytania wśród uczniów i przedszkolaków.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy.

Planowany budżet Programu na lata 2021-2025 wynosi blisko 1,1 mld zł, w tym 635 mln zł z budżetu państwa.

Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

W ramach tego programu dofinansowanie zyskała Szkoła Podstawowa im. Józefa Chełmońskego w Kuklówce Radziejowickiej. – W tym roku doszły nam kolejne lektury, w które nie jesteśmy zaopatrzeni. Chcielibyśmy też dać dzieciom dostęp do innych pozycji książkowych. Zależy nam, żeby biblioteka szkolna nie kojarzyła się uczniom jedynie z lekturami, ale z możliwością wyboru książek, które sami chcieliby przeczytać – tłumaczy Sylwia Król, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Radziejowickiej.

Z raportu o stanie czytelnictwa w Polsce w 2020 roku przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową wynika, że tylko 42% respondentów przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu roku. Ten wynik i tak jest najlepszym od 6 lat, choć ciągle niezadowalającym.

Od lat obserwujemy, że czytelnictwo spada, dlatego nie tylko jako dyrektor, ale przede wszystkim polonistka, zależy mi, żeby biblioteka była w naszej szkole centrum kultury i wiedzy, a w związku z ciągłymi zmianami podstawy programowej potrzeby biblioteki co roku są ogromne – mówi Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Korytowie.

W powiecie żyrardowskim z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 skorzysta 12 podmiotów.

W Gminie Radziejowice:

 • Szkoła Podstawowa im. Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Radziejowickiej (szkoła) – 4 tys. zł
 • Szkoła Podstawowa im. Józefa Chełmońskiego w Kuklówce Radziejowickiej (oddział przedszkolny) – 1,5 tys. zł
 • Gminne Przedszkole im. Jana Brzechwy w Radziejowicach – 3 tys. zł
 • Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Korytowie A – oddziały przedszkolne (oddział przedszkolny) – 3 tys. zł

W Gminie Puszcza Mariańska:

 • Szkoła Podstawowa w Walerianach – 3 tys. zł
 • Szkoła Podstawowa w Michałowie – 3 tys. zł
 • Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Puszczy Mariańskiej – 12 tys. zł

W Gminie Wiskitki:

 • Przedszkole Publiczne w Wiskitkach – 3 tys. zł
 • Szkoła Podstawowa im. Świętego Jana Pawła II we Franciszkowie – 12 tys. zł
 • Szkoła Podstawowa im. Prof. Zbigniewa Religi w Miedniewicach – 4 tys. zł
 • Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Wiskitkach – 12 tys. zł
 • Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Kamińskiego w Guzowie – 4 tys. zł

 

Back to top button
Skip to content