Ważne!Żyrardów

Po 30 latach w samorządzie

Na wrześniowej sesji rada miasta, po 30 latach działalności w samorządzie, mandat oddał Jerzy Naziębło. Pożegnanie się ze stanowiskiem Radnego Rady Miasta Żyrardowa wynika z objęciem stanowiska Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie.

Jerzy Naziębło swoją przygodę z samorządem w Żyrardowie rozpoczął od Miejskiej Rady Narodowej, w której udzielał się w latach 1988 – 1990. Później, od 1994 nieprzerwanie wybierany był do Rady Miasta. Związany był z partiami: SLD, Unią Wolności i ostatecznie PO. W latach 2002–2006 był przewodniczącym rady, zaś w kadencji 2006–2010. W 2014 roku z ramienia lokalnego komitetu kandydował na urząd prezydenta Żyrardowa, utrzymując jednocześnie mandat radnego na kolejną kadencję. Również w 2018 pozostał radnym miejskim jako kandydat Koalicji Obywatelskiej. Poza działalnością w Radzie Miasta, w latach 1988 – 2001 Jerzy Naziębło pełnił również funkcję Dyrektora Muzeum Okręgowego w Żyrardowie, dziś Muzeum Mazowsza Zachodniego. We wrześniu z żalem żegnał się z radnymi, by móc podjąć obowiązki Dyrektora Miejskiej Biblioteki w Żyrardowie.

Wydaje mi się, że prawo niestety jest w tej kwestii dość surowe. Nie byłoby wielkim błędem, gdyby ludzie, bo nie mówię tylko o sobie, którzy są obdarzeni zaufaniem społecznym, piastowaliby jednocześnie wyższe stanowiska w publicznych instytucjach. Zwłaszcza, że na wyższych szczeblach taka działalność jest dopuszczalna. Jednak dura lex est lex i musiałem zrzec się mandatu radnego – mówił Jerzy Naziębło.

Zaangażowanie samorządowca w dotychczasowe obowiązki już teraz objawia się nowymi pomysłami na rozwój biblioteki. – Chyba największym problemem jest w tym momencie sama siedziba, o którą będę starał się walczyć. Prawdopodobnie będziemy musieli znaleźć inne miejsce lub, do czego będę zachęcał, wybudować nową siedzibę biblioteki zgodną z wszelkimi normami, a może nawet bardziej zachęcającą do korzystania z biblioteki. Jestem po objeździe skandynawskich bibliotek i przyznam szczerze, że dużo nam brakuje, choć bardzo bym chciał, żeby chociaż namiastka znalazła się w naszym mieście – tłumaczył Jerzy Naziębło.

Nowe wyzwania, które stawia stanowisko Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej mają szansę na nowo pobudzić czytelnictwo w Żyrardowie. W dobie rozwijającej się technologii i cyfryzacji, czytanie książek w wersji papierowej nie jest już tak popularne jak kiedyś, choć przewrotnie można by rzec, że samo zainteresowanie szeroko pojętą literaturą przeżywa swój renesans.

W kwietniu 2021 roku Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce. Na zadawane od blisko trzech dekad pytanie o czytanie w całości lub fragmencie co najmniej jednej książki w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie, twierdząco odpowiedziało 42% respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat. Oznacza to wzrost o 3% w skali roku i o 5% w skali dwóch lat. To ostrożny optymizm, choć z pewnością może być iskrą do szukania nowych rozwiązań do rozpalania miłości do książek wśród dzieci i młodzieży.

Back to top button
Skip to content