Ważne!Żyrardów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej upamiętniającej nauczycieli, uczniów i organizatorów Tajnego Nauczania w Żyrardowie w latach 1939 – 1945 r.

23 października odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej nauczycieli, uczniów i organizatorów Tajnego Nauczania w Żyrardowie w latach 1939 – 1945 r.

Wydarzenie odbyło się na zaproszenie Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego, Prezydenta Żyrardowa, Beaty Stawickiej, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Żyrardowie, Marzenny Marjańskiej, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Żyrardowie.

To wydarzenie zebrało gości z różnych środowisk. Nie zabrakło uczniów żyrardowskich szkół, nauczycieli, przedstawicieli samorządu i duchownych. Tego dnia wspominano nauczycieli i uczniów tajnego nauczania w czasie II wojny światowej.

Wśród gości zjawili się potomkowie nauczycieli, którzy podjęli trud tajnego nauczania, ale również uczniowie, którzy w tych trudnych czasach wiedzę starali się zdobyć. Swoje wspomnienia przedstawiła Lucyna Matuszewska-Kilińska. Za pamiątkową tablicę podziękował również Adam Dukielski.

Back to top button
Skip to content