Ważne!Żyrardów

Kolejna rekordowa kwesta

Żyrardowianie mają gest, co pokazała tegoroczna kwestia. 15 540,70 zł to nowy rekord, który padł w tym roku. Dzięki przekazanym datkom Fabryka Feniksa jako organizator kwesty, będzie mogła poddać renowacji kolejne nagrobki i zrealizować 3 etap renowacji pomnika Teodora Nakielskiego.

1 listopada jak co roku na żyrardowskim cmentarzu odbyła się kwesta na rzecz zabytkowych pomników. To już 16. raz, gdy z inicjatywy Fabryki Feniksa żyrardowianie dołożyli swoją cegiełkę do ratowania najstarszych pomników. W tym roku zebrane środki zostaną przeznaczone na 3. etap renowacji pomnika Teodora Nakielskiego.

– Po raz kolejny na cmenatrzu w Żyrardowie, Fabryka Feniksa zorganizowała kwestę w Żyrardowie. To już 16. raz, kiedy zbieramy datki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na cmentarzu miejskim w Żyrardowie – mówił Jacek Czubak, prezes Fundacji Fabryka Feniksa. – Dziś już nie trzeba przekazywać nikomu informacji o tym, na co zbieramy, bo ludzie już wiedzą, że środki, które przekazują do puszek, trafią na rzecz wspólnego dobra. Cenne dla mnie jest to, że nie muszę nikogo zapraszać do kwestowania, bo wolontariusze sami się zgłaszają. Są też wolontariusze, którzy co roku są z nami – dodał Jacek Czubak.

W tym roku udało się zebrać 15 540,7 zł. To kolejny rekord. Poprzedni (z roku 2023 roku) to 12 880 zł. To pokazuje, że gest mieszkańców Żyrardowa w celu ratowania historii miejskiej nekropolii z roku na rok jest coraz większy.

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na renowację ogrodzenia wokół nagrobka Teodora Nakielskiego. Natomiast jeszcze w tym roku Fabryka Feniksa wytypuje kolejne nagrobki, które zostaną poddane renowacji.

Back to top button
Skip to content