HistoriaWiskitki

Kleofaski – podróż do przeszłości

Gmina Wiskitki ma bogatą historię, o czym mieszkańcy przekonują się na każdym kroku. Kultywowanie tradycji, które wzmacniają przynależność lokalną staje się coraz bardziej powszechna w gminie. Nie jest to jedynie domena samych Wiskitek, ale również ościennych sołectw. Doskonałym przykładem jest Guzów, którego mieszkańcy od 7 lat w ostatnie dni września wspominają Kleofasa Michała Ogińskiego.

265 rocznica urodzin Kleofasa Michała Ogińskiego i 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja były okazją do spotkania mieszkańców Guzowa i okolic. 26 września społecznicy z Guzowa zorganizowali uroczystość, która pozwoliła zebranym gościom przenieść się w czasie.

Wyjątkowość tego wydarzenia wynika nie tylko z historii, która stała się inspiracją. Za tym Kleofaskami stoją przede wszystkim ludzie ze Stowarzyszenia SOS Polacy, mieszkańcy Guzowa. To właśnie oni siłą własnych rąk i ogromnym zaangażowaniem zbudowali tradycję Kleofasek, której celem jest edukacja młodzieży w kierunku lokalnego patriotyzmu.

Nie od dziś wiadomo, że nauka przez zabawę to najlepsza metoda, dlatego Kleofaski przesiąknięte są elementami, które zwiększają wiedzę na temat wydarzeń związanych z życiem Guzowa. Sama uroczystość inspirowana była życiem i twórczością Kleofasa Michała Ogińskiego, kompozytora urodzonego w Guzowie.

Organizatorzy w tradycyjnych strojach, inspirowanych modą XVIII wieku, zaprezentowali się podczas tradycyjnego Poloneza “Pożegnanie Ojczyzny” Ogińskiego. I choć na wszystkich pokaz tańca zrobił duże wrażenie, na uwagę zasługuje fakt, że szlacheckie stroje nie były wypożyczone, a uszyte przez lokalną krawcową na potrzeby tego wydarzenia. To właśnie zbierane podczas Kleofasek datki pozwalają na rozwój tej uroczystości również w zakresie kostiumów.

Po oficjalnej części odbył się piknik na terenie guzowskiego stadionu, gdzie przedstawiono inscenizację bitwy polsko – bolszewickiej z 1920 roku. Nie mogło zabraknąć także Guzowianek, lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich, które w połowie września zainaugurowały swoją działalność. Goście mogli skosztować tradycyjnej pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym, bigosu, pierogów z czerwonym barszczem i oczywiście piętrzących się wypieków. Na najmłodszych mieszkańców sołectwa czekały „dmuchańce” i karuzele.

Back to top button
Skip to content