EdukacjaWażne!WiskitkiŻyrardów

Edukacja w duchu patriotyzmu

W żyrardowskich szkołach Święto Niepodległości nie ograniczało się jedynie do odśpiewania hymnu. Uroczyste apele o tematyce patriotycznej odbywały się w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich. Jak zawsze przy takich okazjach nie zabrakło wierszy, pieśni patriotycznych i wspomnień wielkich Polaków.

W „Czwórce” biało-czerwono

10 listopada punktualnie o godzinie 11:11 wiele żyrardowskich szkół wzięło udział w akcji „Niepodległa do Hymnu”. W Szkole Podstawowej nr 4 w Żyrardowie śpiewanie zostało poprzedzone apelem szkolnym, podczas którego klasa 2a pod opieką Pani Anny Sajak i Anna Kowalczyk przedstawiła krótki program patriotyczny zabarwiony tradycyjnymi polskimi tańcami jak choćby polonez i krakowiak.  W przedstawieniu udział brały również Róża i Wiktoria z klasy 6a – laureatki konkursu recytatorskiego „Mała Syrenka”.

Jestem dumna i wzruszona. Te wartości patriotyczne zawsze stawiam na pierwszym miejscu, bo mamy dużo wydarzeń o charakterze patriotycznym, ale wiele też staram się inicjować, bo przecież całe życie spędziłam w harcerstwie – mówiła Beata Marzęda-Przybysz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Mikołaja Reja. – To piękne, gdy dzieci śpiewają hymn tak szczerze i radośnie. Mam nadzieję, że nasze szkolne obchody zachęcą dzieci do uczestnictwa w obchodach państwowych, dając przykład na naszym lokalnym, szkolnym podwórku – dodała dyrektor.

W wydarzeniu uczestniczyła również Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz, Dyrektor Wydziału Edukacji w UM w Żyrardowie. – Obecność na takich wydarzeniach na pewno jest budująca dla każdego Polaka, dlatego, że wychowanie patriotyczne scala i pokazuje tego ducha narodu od najmłodszych lat. Dziś miałam okazję również być w Miejskim Integracyjnym Przedszkolu nr 10 w Żyrardowie naprawdę napawało nadzieją. Dzieci ubrane w barwy narodowe, śpiewające nasze patriotyczne piosenki i pieśni, m.in. Pieśń Legionów Polskich – mówiła Urszula Wieczorkiewicz-Tkacz. – Na pewno jest to pokrzepienie polskich serc, ale też myśl o tym, że kolejne pokolenia będą budować naszą historię i to w duchu patriotycznym.

W „Siódemce” pod biało-czerwoną flagą

Równie barwne uroczystości odbyły się w Szkole Podstawowej nr 7 im. Henryka Sienkiewicza w Żyrardowie. Tu obchody odbyły się 14 listopada. Nie zabrakło wspólnego odśpiewania Hymnu Polski, a także uroczystego przedstawienia o charakterze patriotycznym, choć jak podkreśla dyrekcja, musi być ciekawie, by dzieci nie zanudzić – Co roku organizujemy takie uroczystości. To ważny dzień w naszym kalendarzu. Co roku też apel patriotyczny odbywa się w innej formie, choć faktycznie tegoroczna formuła była naprawdę bardzo fajna – podkreśliła Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7, Magda Szwed.

Oczywiście był odśpiewany Hymn Polski, były wiersze i piosenki patriotyczne, ale nie zabrakło włączenia widowni, co było kluczowe dla tegorocznej idei apelu. – Zależało nam na tym, by odejść od tego sztampowego apelu, który niewiele wnosi. Niby uczniowie co roku oglądają programy artystyczne, ale wychodzą znudzone. Recytowanie wierszy i śpiewanie piosenek jak najbardziej, ale zależało nam na tym, żeby uczniowie jak najbardziej aktywnie uczestniczyli  tym programie i udowodnili, że oni naprawdę wiele wiedzą o historii naszego kraju. Więc widownia w pewnym sensie współprowadziła z nami to wydarzenia. Nawet maluchy, które w apelu brały udział jako pierwsze – mówiły opiekunki Samorządu Szkolnego, Ilona Jarosz i Agnieszka Rdest z SP7.

Dziedzictwo i wartości w Zespole Szkół w Wiskitkach

13 listopada w Zespole Szkół w Wiskitkach odbył się uroczysty apel z okazji 103. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Tę wyjątkową lekcję historii przygotowali uczniowie we współpracy z Dariuszem Goźlińskim, Agnieszką Wiśniewską i Bogusławem Nietrzebką.

Nasza Patronka, Maria Skłodowska Curie, była obecna w naszych sercach, a poprzez inscenizację tajnych kompletów była emocjonującą podróżą w czasie. Aktorzy, uczniowie stanowiący wsparcie, nauczyciele, oraz nasi goście – wszyscy przyczynili się do tego, że ten apel był niezapomniany. (…) Pamiętajmy, że nasza historia i nasza kultura to skarby, które warto pielęgnować i przekazywać kolejnym pokoleniom. Niech to, co dzisiaj uczciliśmy, będzie naszą motywacją do budowania lepszej przyszłości dla Polski. Razem jesteśmy silni, a nasza miłość do ojczyzny niech będzie naszym przewodnikiem w życiu. Dziękujemy za udział i zaangażowanie, oraz zachęcamy do dalszego poznawania historii naszego kraju i pielęgnowania pamięci o tych, którzy walczyli za naszą wolność” – napisali uczniowie.

We wszystkich szkołach jedna lekcja

Odpowiadając na zaproszenie szkół, mamy świadomość, że każda szkoła w Polsce na swój sposób celebruje Narodowe Święto Niepodległości. Wiemy, że wszyscy nauczyciele i uczniowie wkładają tego dnia wiele wysiłku w przedstawienie jak najpiękniej idei patriotyzmu i historii Polski. Wspólne śpiewanie Hymnu Polski wzrusza, pokrzepia i daje nadzieję, że tradycje naszego kraju przetrwają kolejne pokolenia.

Back to top button
Skip to content