Mszczonów

Corning uroczyście otworzyła nową fabrykę we Mszczonowie

Jedna z największych fabryk włókien światłowodowych w Europie oficjalnie otwarta na ternie gminy Mszczonów. Jest to ogromna szansa dla lokalnych mieszkańców powiatu na znalezienie nowych stanowisk pracy.

Dzięki przełomowym odkryciom inżynierów z firmy Corning w latach 70. Rozwój telekomunikacji światłowodowej ruszył pełną parą. Do dziś ponad połowa włókien światłowodowych używanych na całym świecie powstaje właśnie w fabrykach Corning. Teraz również w Mszczonowie.

Przeciętny użytkownik internetu nie jest w stanie wyobrazić sobie z jak ogromnej infrastruktury internetu korzysta na codzień np. Sprawdzając pogodę, przeglądając portale społecznościowe czy korzystając z komunikatorów. Wiele osób nie zastanawia się nawet jak to możliwe, że wysyłając np. Wiadomość czy filmik do rodziny z Kanady, osoba po drugiej stronie otrzymuję go w kilka sekund. To właśnie zasługa kilometrowych sieci światłowodowych zakopanych na dnie oceanu. Podróż wiadomości, którą wysyłamy rozpoczyna się w naszym urządzeniu mobilnym, następie odbierana jest przez najbliższy radioodbiornik BTS skąd za pomocą światłowodów może być wysłana do serwera w dowolnym miejscu na świecie, następnie serwer przekazuję wiadomość kolejne nawet kilkadziesiąt tysięcy kilometrów dalej do nadajnika znajdującego się najbliżej osoby mającej otrzymać wiadomość. Wysyłając wiadomość do znajomego mieszkającego dwa domy dalej droga naszej wiadomości jest taka sama. To niezwykle skomplikowany proces, który trwa zaledwie ułamki sekund. Najprościej mówiąc światłowody to rurki w których odpowiednia częstotliwość przesyłanych sygnałów świetlnych powoduje przesłanie konkretnych danych. Wielu z nas posiada już światłowody w swoich domach. Co ciekawe na takiej jednej nitce przewodu, który wchodzi do naszego routchera może być podłączone całe osiedle. Jak to możliwe? Światłowód, czyli kolokwialnie mówiąc rurka, w której płynie światło działa na zasadzie jego odbić, sygnał świetlny przekazywany z odpowiednią częstotliwością może odbijać się w kilkudziesięciu miejscach przekroju przewodu. Daje to ogromną przewagę nad starymi dwużyłowymi przewodami telefonicznymi. Naukowcy ciągle biją rekordy ilości danych przesłanych w określonym czasie za pomocą włókien światłowodowych. Jest to niewątpliwie wynalazek przyszłości, która stała się teraźniejszością i jest obecnie przez nas wykorzystywana na codzień.

W związku z wielkością skali nowej fabryki firma nadal poszukuje pracowników również bez doświadczenia. Przedstawiciele Corning zachęcają do zgłoszeń i oferują darmowe dojazdy do pracy z okolicznych miejscowości w tym: Sochaczew, Żyrardów i Wiskitki. A także stabilne zatrudnienie z umową o pracę oraz inne liczne benefity. Firma chwali się nowoczesnymi rozwiązaniami, które zapewniają wysokie standardy bezpieczeństwa podczas pracy. Wszystko to został uwzględnione już na etapie budowy nowego zakładu.

8 września o godz. 12:00 nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie nowej fabryki Corning Incorporated – Jednej z największych amerykańskich firm. W wydarzeniu udział wziął Burmistrz Mszczonowa Józef Grzegorz Kurek, który w swoim przemówieniu podkreślił swoje zadowolenie z kolejnej wielkiej firmy mogącej pomóc zasilić budżet samorządu. Burmistrz zaprosił również kolejnych inwestorów informując o nowych terenach inwestycyjnych na terenie gminy o łącznej powierzchni 800 hektarów.   

Back to top button
Skip to content