Artykuły partnerów

Specjalistki z FM Logistic obalają stereotypy

W wyobrażeniu wielu osób praca w branży logistycznej to wielkie hale magazynowe, obsługa ciężkich maszyn i współpraca z kierowcami, czyli zajęcie typowe dla mężczyzn. Tymczasem w FM Logistic jest wiele pań, które obalają ten mit. Katarzyna Mikosińska, Magdalena Chudzińska i Edyta Świątek pokazują, że kobiety też mogą świetnie obsługiwać wózki widłowe, załadowywać tiry i skutecznie zarządzać magazynami.

Katarzyna Mikosińska – Operator Wózka Widłowego

Katarzyna Mikosińska, zanim została Operatorką Wózka Widłowego, pracowała w sklepie spożywczym i jako przedstawicielka handlowa. Jednak, kiedy została mamą, zmieniły się jej potrzeby i zaczęła rozglądać się za pracą na miejscu, która nie będzie wymagać codziennych wyjazdów. – Znałam kilku pracowników FM Logistic, którzy opowiadali, że dobrze im się pracuje, że to duża firma i stabilne zatrudnienie. Nie musieli mnie długo przekonywać, żebym się zgłosiła – wysłałam aplikację, zostałam zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną i udało się – wspomina. Rozpoczęcie pracy w magazynie było dla Katarzyny dużą zmianą i jak sama przyznaje, miała pewne obawy: – Powiem szczerze – byłam w szoku. To jest ogromna hala, mnóstwo ludzi. Zobaczyłam jednak, że pracują tu dziewczyny, które są w tym świetne. Obiecałam sobie, że ja też się nauczę jeździć wózkami i udowodnię, że mimo tego, że jestem taka niepozorna, ogarnę to wszystko.

Jak postanowiła, tak zrobiła, bo od tego czasu minęło już 14 lat i dzisiaj Katarzyna obsługuje nawet retrak, czyli wózek wysokiego składowania. Ładuje na niego palety, które następnie stawia na regałach w magazynie. Obsługa tego pojazdu wymagała od niej zdobycia dodatkowych uprawnień i zdania testu porównywalnego do prawa jazdy. – Prowadzenie retraka to jest mój sukces, z którego jestem bardzo dumna, bo bardzo chciałam udowodnić, że sobie poradzę. Jestem drobną kobietą, a pracuję na równi z mężczyznami i obalam stereotyp, że to praca typowo dla nich. Pamiętam o tym zawsze, kiedy wsiadam do tego wózka – podsumowuje Katarzyna.   

Ustawianie palet na 11 metrach wysokości

Magdalena Chudzińska – Kluczowy Operator Wózka Widłowego

Magdalena Chudzińska z kolei zaczęła pracę w FM Logistic na innym stanowisku, ale szybko uznała, że chce się sprawdzić jako Operatorka Wózka Widłowego. Okazało się, że jest w tym tak dobra, że teraz zastępuje Szefa Ekipy i podobnie jak Katarzyna, obsługuje retrak – wózek wysokiego składowania. Mimo dzisiejszych sukcesów również przyznaje, że początki nie należały do najłatwiejszych, ale nie poddała się! – Pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłam, jak chłopaki wstawiają palety na wysokości 11 metrów. Wtedy to było dla mnie przerażające, a teraz to moja codzienność. Musiałam być wytrwała, bo czasami robi się coś po kilka razy i nie wychodzi, ale w końcu, kiedy się uda, to jest ogromna radość.

Magdalena wykonuje różne zadania – jeździ retrakiem, przygotowuje towar, po który przyjeżdża transport, ładuje palety na tira. Lubi swoją pracę i cieszy się, że ma dobry kontakt z kolegami i koleżankami – Mamy świetny skład. Ludzie są najlepszą częścią FM-owego życia”. Nawet kiedy jesteśmy bardzo zmęczeni i mamy dużo pracy, to ktoś tak rozładuje atmosferę, że wszyscy zaczynamy się śmiać. 

Chociaż w FM Logistic kobieta pracująca przy załadowywaniu samochodu ciężarowego nie jest rzadkim widokiem, to Magda przyznaje, że zdarzają się osoby zdziwione tym faktem. – Przyjeżdża kierowca tira i jest zaskoczony, że kobieta będzie mu załadowywać samochód. A tu rach ciach i gotowe! Ludzie też czasami niedowierzają i pytają: „jak to kobieta w takiej pracy?”. Pierwsze pytanie, jakie pada, to czy się nie boję. A ja tłumaczę, że z obsługą wózka widłowego jest jak z jazdą samochodem – im więcej się jeździ, tym człowiek nabiera większej wprawy i śmiałości.

Zarządzanie magazynem

Edyta Świątek – Kierownik Magazynu

Jak obsługiwać wózek widłowy wie również Edyta Świątek, która pracuje w FM Logistic ponad 20 lat. Przez ten czas przeszła ciekawą ścieżkę kariery. Szybko z Operatorki dostała awans na Szefową Ekipy, a później pracowała jako: Kierowniczka Jakości, Operacyjna, ds. Bezpieczeństwa i równolegle jako Inspektorka ds. BHP. Aktualnie jest Kierowniczką Magazynu i zarządza pracą 300 pracowników.

Odpowiadam za realizację płynnego i efektywnego procesu przepływu towarów w magazynie. Dbam o zachowanie ustalonych wskaźników jakościowych oraz zapewnienie wszystkim pracownikom bezpiecznych warunków pracy na każdym etapie procesu. Ponadto zarządzam zespołem i dbam o to, żeby każdy pracownik, niezależnie od stanowiska, miał przydzielone zadania, w realizacji których spełnia się zawodowo i ma szansę na rozwój. Oczywiście do moich zadań należy też optymalizacja procesów i realizacja założeń budżetowych – opowiada Edyta. Jej przygoda z branżą logistyczną zaczęła się właśnie w FM Logistic i – jak sama przyznaje – dużo zawdzięcza przełożonym, bo wszystkiego uczyła się w praktyce. – Przez te wszystkie lata w FM przeszłam szereg szkoleń, zarówno z zarządzania i doskonalenia miękkich kompetencji, jak i tematów związanych np. z prawem pracy czy obsługą różnych systemów komputerowych. Miałam możliwość pracy w systemie SAP, przygotowywałam magazyn do audytów bezpieczeństwa, zdobyłam różne doświadczenia w wielu działach.

Edyta, kierując magazynem, bardzo dużo uwagi poświęca ludziom i uważa, że zadaniem dobrego lidera jest poszukiwanie talentów i wspieranie ich w dalszym rozwoju. Ważne jest dla niej również to, żeby każdy pracownik miał poczucie wpływu na to, co się dzieje. – Moim zdaniem firma to ludzie i jakie warunki sobie stworzymy, w takich będziemy pracować.  

Praca, która ma sens

Historie Katarzyny, Magdaleny i Edyty pokazują, że kobiety też mogą się spełniać, pracując w logistyce. Bohaterki wystąpiły w kampanii FM Logistic „Tak pracują #Zawodowcy” między innymi dlatego, żeby obalać stereotypy i zachęcać inne kobiety do rozwoju w tej przyszłościowej branży. Poza tym, że operatorki, wózków widłowych i inne specjalistki FM Logistic mają zapewnione stabilne warunki zatrudnienia, to praca daje im przede wszystkim satysfakcję, bo wiedzą, że to, co robią, ma sens. – Za każdym razem, kiedy jestem w sklepie IKEA i widzę, jak towar prezentuje się na półkach, to wiem, że większość z tych artykułów przeszło przez nasze ręce. To daje dużą satysfakcję, że mamy w tym swój udział – mówi Edyta Świątek. – Ja doceniam też warunki zatrudnienia, bo ważne jest dla mnie to, że mam tutaj umowę o pracę, wszystkie świadczenia i pensję na czas. Daje mi to spokój. Idę do pracy i nie muszę się o nic martwić. Jeśli zachoruję, to wiem, że mogę spokojnie iść do lekarza, wziąć opiekę na dziecko, różne są losowe sytuacje. Gdybym dalej pracowała w sklepie, nawet bym nie wiedziała, że to może tak wyglądać. Poza tym, cały czas się rozwijam, zdobywam nowe umiejętności i uprawnienia – podsumowuje Katarzyna Mikosińska. 

Chcesz dołączyć do takich osób jak Katarzyna, Magdalena i Edyta?
Aplikuj na stronie:
www.fmwiskitki.pl

Back to top button
Skip to content