KulturaWydarzenia

Piszę z ciekawości – spotkanie z Olgą Gitkiewicz

15 października w Resursie odbyło się spotkanie literackie z Olgą Gitkiewicz, dziennikarka i redaktorka, socjolożka, jedna z najbardziej cenionych polskich reportażystek, a w dodatku mieszkanka Żyrardowa. Rozmowę z bohaterką wieczoru poprowadziła Agnieszka Kutermankiewicz, Łódzka Bibliotekarka Roku 2019.

Wielu reportażystów, dziennikarzy, pisze z wkurzenia. Ja jednak piszę mniej z wkurzenia, bardziej z ciekawości – mówiła Olga Gitkiewicz.

To właśnie ciekawość stała się tematem rozmowy w Resursie, której pokłosiem jest twórczość pisarki. Gitkiewicz opowiadała o inspiracjach, które sprawiają, że powstają kolejne jej książki i o ugruntowaniu w ruchu robotniczym, który dziś jest dla niej pretekstem do tworzenia nowych tytułów. Jak zauważyła autorka, jej tematy mogą wydawać się niemodne, bo dotyczą ruchu robotniczego, kobiet, wykluczenia i nierówności społecznych. W jej książkach przewija się Żyrardów.

Nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2018 książka ,,Nie hańbi” traktuje o polskim rynku pracy, w którym autorka porusza kwestię fenomenu Żyrardowa. Kolejna pozycja ,,Nie zdążę” zwyciężyła w ubiegłym roku w konkursie Grand Press 2020 w kategorii Książka Reporterska Roku. To reportaże z przystanku i z dworca, z chodnika i z pobocza, w której również autorka porusza kwestię mobilności lub bardziej jej braku mieszkańców Żyrardowa.

Najnowsza pozycja reporterska to „Krahelska. Krahelskie” o legendarnej inspektorce pracy. Do tego dochodzą jeszcze felietony publikowane m.in. w miesięczniku ,,Znak” i wiele innych. A wspólny mianownik w twórczości Olgi Gitkiewicz ,,wyliczył” we wstępie do rozmowy Jerzy Naziębło, Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie.

Back to top button
Skip to content