Czas wolny

Nie zabieraj tych rzeczy z wakacji – Lista

Większość z nas, wyruszając na wakacje, oprócz opalenizny, zdjęć i pięknych wspomnień, będzie chciała przywieźć pamiątki. Okazuje się jednak, że często zaopatrujemy się w różne towary, nie wiedząc nawet, czy ich przewóz jest legalny. Muszelka znaleziona na plaży? Torebka ze skóry węża? Alkohol z jaszczurki? A może skórzany pasek? Pamiętaj, że często może to przysporzyć wielu nie-przyjemności na granicy! Nielegalny przewóz pamiątek z wakacji 

Przywożenie pamiątek z wakacji może być ryzykowne – zwłaszcza, gdy wracamy z krajów nienależących do Unii Europejskiej. Warto wiedzieć, że od 1973 roku obowiązuje nas konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Znana jest również jako Konwencja Waszyngtońska lub CITES. Zawiera ona listę 34 tys. gatunków roślin i zwierząt, które znajdują się pod ścisłą ochroną.

W praktyce oznacza to, że nie możemy przewozić przedmiotów wykonanych ze skóry dzikich zwierząt (w tym wilków, niedźwiedzi, krokodyli), pamiątek typu muszle, koralowce i produktów leczniczych zawierających pochodne zwierzęce. Ograniczenia dotyczą także broni, żywności, napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Przykładowo, do Polski można wwieźć do 200 sztuk papierosów z kraju spoza UE oraz do 1 litra napojów spirytusowych o zawartości alkoholu powyżej 22%.

Nawet jeśli jesteśmy pewni, że zakupiona przez nas pamiątka jest legalna, w niektórych przypadkach i tak nie uda się nam uniknąć problemu na granicy. Dlaczego? Wiele państw nałożyło w tym zakresie własne obostrzenia, których należy przestrzegać. Zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas listą!

Czego nie wywozić z Turcji

Oprócz przewozu roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem oraz wszelkich produktów na ich bazie, Turecki rząd wymienia kilka kolejnych pamiątek, których nie można wywieźć poza teren kraju. Należą do nich przedmioty starsze niż 100 lat, minerały, a oficjalnie również… podróbki popularnych marek. W tym wypadku należy szczególnie uważać, ponieważ Turcja to prawdziwy raj dla handlarzy podróbkami. Co ciekawe, Turcja zezwala na wywóz jedynie 1,5 kilograma prawdziwej kawy, 1,5 kilograma kawy rozpuszczalnej i 500 gramów herbaty. nie więcej niż zakupiona przez nas pamiątka!

Czego nie wywozić z Włoch

Poza muszlami, kamieniami, zwierzętami i roślinami, od jakiegoś czasu nielegalne jest także zabieranie… piasku z włoskich plaż, gdyż jest to uznawane za kradzież! Należy tutaj zaznaczyć, że jak dotąd dotyczy to tylko wysp, a nie kontynentalnej części kraju.

Pamiątki, których nie można wywieźć z Afryki

Mimo że Afryka jest kontynentem słynącym z diamentów, nie wolno wywozić niczego, co nie zostało wcześniej oszlifowane. Pod żadnym pozorem nie
należy próbować przewozić pamiątek wykonanych z kości słoniowej lub innych zwierząt. Dotyczy to również wyrobów galanteryjnych wykonanych ze
skóry. Eksport wyrobów skórzanych jest możliwy jedynie wtedy, gdy towary posiadają certyfikat trofeum myśliwskiego, a sprzedawca posiada licencję na handel tego typu towarami. Znajomość tego prawa przyda się szczególnie turystom, którzy na wakacyjny wyjazd upatrzyli sobie Madagaskar, ponieważ kara grzywny może kosztować tam znacznie więcej niż zakupiona przez nas pamiątka!

Czego nie wywozić z Egiptu
Warto pamiętać, że z Egiptu nie wolno zabierać muszli ani fragmentów lokalnej rafy koralowej. Wbrew temu, co sądzi wielu turystów, podróbki również mogą zostać skonfiskowane, choć nie jest to powszechna praktyka. Egipscy celnicy są również bardzo wyczuleni na próby przemytu dużych ilości leków i środków czystości.
Pamiątki, których nie można wywieźć z Azji
Z Indii nie wywieziemy srebra i złota – chyba, że
są to przedmioty osobistego użytku. Trudności

pojawią się także przy próbie przewiezienia antyków mających ponad sto lat oraz przedmiotów wykonanych ze skorup żółwi, kości słoniowej czy skór gadów.

W Tajlandii przemyt wizerunku Buddy jest zabroniony, a Wietnam… reguluje eksport i import wszelkich nośników informacji (w tym płyt CD, kaset, a nawet gazet i książek!).

W Chinach trzeba także uważać przy zakupie pro-
duktów paramedycznych. Wszelkiego rodzaju

maści, kremy czy pudry mogą zawierać składniki
pochodzenia zwierzęcego i tym samym podlegać
przepisom CITES. Próba ich przewiezienia może
być karana – i choć azjatyckie kosmetyki cieszą się
ogromną popularnością, należy pamiętać, że te
chińskie znacznie różnią się od koreańskich.

Czego nie wywozić z Egiptu

Warto pamiętać, że z Egiptu nie wolno zabierać muszli ani fragmentów lokalnej rafy koralowej. Wbrew temu, co sądzi wielu turystów, podróbki również mogą zostać skonfiskowane, choć nie jest to powszechna praktyka. Egipscy celnicy są również bardzo wyczuleni na próby przemytu dużych ilości leków i środków czystości.

Pamiątki, których nie można wywieźć z Azji 

Z Indii nie wywieziemy srebra i złota – chyba, że są to przedmioty osobistego użytku. Trudności pojawią się także przy próbie przewiezienia antyków mających ponad sto lat oraz przedmiotów wykonanych ze skorup żółwi, kości słoniowej czy skór gadów. W Tajlandii przemyt wizerunku Buddy jest zabroniony, a Wietnam… reguluje eksport i import wszelkich nośników informacji (w tym płyt CD, kaset, a nawet gazet i książek!).

W Chinach trzeba także uważać przy zakupie produktów paramedycznych. Wszelkiego rodzaju maści, kremy czy pudry mogą zawierać składniki pochodzenia zwierzęcego i tym samym podlegać
przepisom CITES. Próba ich przewiezienia może być karana – i choć azjatyckie kosmetyki cieszą się ogromną popularnością, należy pamiętać, że te chińskie znacznie różnią się od koreańskich.

Pamiątki, których nie można wywieźć z Ameryki

Z Meksyku zabronione jest zarówno wynoszenie, jak i wwożenie świeżej żywności. To samo dotyczy żywności niskoprzetworzonej, wszelkich produktów domowej roboty, nasion i roślin. Zabronione jest też przewożenie mięsa, zarówno surowego, jak i pakowanego, czy suszonego.

Z Kuby można zabrać nie więcej niż 50 cygar (nie zapominając o dowodzie zakupu!) oraz 6 butelek alkoholi wysokoprocentowych (pamiętajmy jednak o pewnym haczyku – do Europy wwieziemy maksymalnie 1 litr mocnego alkoholu!). Obowiązuje także kategoryczny zakaz wywozu zwierząt chronionych (iguany, żółwie, krokodyle, papugi, węże, rzadkie żaby). Władze kubańskie nałożyły również prawo decydujące o eksporcie dzieł sztuki tylko za zgodą Ministerstwa Kultury. Jeśli chodzi o muszle, z tego kraju można wywieźć tylko 3 duże okazy. Na wywóz większych ilości srebra i złota potrzebna jest licencja.

W krajach Ameryki Południowej, takich jak Peru czy Ekwador, dość popularna jest natomiast sprzedaż pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich – ceramiki czy biżuterii. Kupując taki przedmiot, musimy pamiętać o zachowaniu dowodu zakupu. Przenoszenie autentycznych dóbr kultury jest bowiem zabronione, a niektóre z imitacji potrafią być tak dobrze wykonane, że bez paragonu potwierdzającego legalność zakupu, ich przewóz często graniczy z cudem.

Kupienie odpowiedniej pamiątki to nieodzowny element każdego wyjazdu na wakacje. Warto jednak uważać, by przypadkowo nie przysporzyć sobie problemów na granicy. W takim wypadku radzimy zapoznać się z przygotowaną przez nas listą najlepszych pamiątek z wybranych przez nas destynacji. Gwarantujemy, że na długo będą one przypominać Wam o pięknych chwilach spędzonych na urlopie!

 

 

Back to top button
Skip to content