Czas wolnyWażne!

Krwawa uczta w Żyrardowie – nowa książka Katarzyny Bondy

Już jest! Do księgarń właśnie trafiła nowa książka, której akcja osadzona jest w Żyrardowie. Dosłownie przed chwilą – bo 11 stycznia – ukazała się nowa powieść Katarzyny Bondy, czyli najpopularniejszej autorki powieści kryminalnych w Polsce. Podszyte niepokojem miasto, skłócona rodzina, podarunki z mięsa i zatrważająca zbrodnia bez skrupułów – szykuje się kolejny wydawniczy hit. Królowa polskiego kryminału powraca ze swoją nową, mroczną historią po zaledwie dwumiesięcznej przerwie od wydania poprzedniej książki „Kobieta w walizce”. Autorka nie zwleka. W najnowszym „Do cna” bierze na swój literacki celownik nasze miasto i podążając śladami swoich bohaterów, odwiedza znane – zarówno mieszkańcom, jak i turystom – miejsca w Żyrardowie.

Katarzyna Bonda ma na swoim koncie ponad 20 książek. Czytelnikom znana jest przede wszystkim ze swojej serii o psychologu śledczym Hubercie Meyerze („Sprawa Niny Frank”, „Tylko martwi nie kłamią”, „Florystka”, „Nikt nie musi wiedzieć”, „Klatka dla niewinnych”, „Balwierz”, „Zimna sprawa”, „Kobieta w walizce”) oraz cyklu o profilerce Saszy Załuskiej („Pochłaniacz”, „Okularnik”, „Lampiony” i „Czerwony Pająk”). Powieści kryminalne Bondy pokochało tysiące miłośników gatunku. Pisarka ma w dorobku również dokumenty kryminalne: „Polskie morderczynie” oraz „Zbrodnia niedoskonała” i „Motyw ukryty” napisane wspólnie z Bogdanem Lachem. Książki Katarzyny Bondy były wielokrotnie nagradzane i od lat utrzymują się wysoko na listach bestsellerów. Do tej pory sprzedały się w Polsce w nakładzie trzech milionów egzemplarzy. Są wydawane w 16 krajach. Prawa do edycji zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House. Na podstawie „Lampionów” powstał serial „Żywioły Saszy” emitowany przez stację TVN. Prawa do adaptacji książki dokumentalnej „Polskie morderczynie” zakupiła Nordic Entertainment Group – serial fabularny będzie emitowany w Viaplay w 2023 roku. Tym razem pisarka przygotowała dla fanów prawdziwą ucztę. Dosłownie.

„Do cna” to trzecia część serii o detektywie Jakubie Sobieskim. Bohater – po rozwiązaniu sprawy Kosiarza z Kabat („O włos”) i morderstwa w kasynie Warszawa Royal („Ze złości”) – trafia do Żyrardowa, gdzie jego zadaniem jest odnalezienie zaginionego Antona Stadnickiego. Zleceniodawczyni Sobieskiego – matka Antona – woli nie angażować w sprawę policji. Wkrótce okazuje się, że rodzina Stadnickich skrywa wiele mrocznych sekretów, a sieć osób powiązanych z zaginięciem nie jest tak łatwa do rozwiązania, jak się z początku wydawało. Detektyw dowiaduje się o niepokojących pragnieniach zaginionego chłopaka – Anton marzy o byciu zjedzonym. To jednak nie wszystko – sytuacja komplikuje się, gdy w parku miejskim zostają odnalezione reklamówki z przyprawionymi ludzkimi szczątkami. Dla każdego staje się jasne, że w mieście swoją wyrafinowaną działalność prowadzi kanibal. Sobieski – wraz ze swoją przyjaciółką, prokuratorką Adą (którą czytelnicy znają już z poprzednich części) – angażują się w odkrycie tożsamości lokalnego mordercy. Z każdą chwilą ofiar i podejrzanych jest coraz więcej, a czasu – coraz mniej. Sobieskiego coraz intensywniej zaczyna oplatać sieć intryg, układów i kłamstw stworzonych przez ludzi, którzy posuną się do wszystkiego, by tylko uniknąć odpowiedzialności. Detektyw będzie musiał zgłębić tajemnice rodzinne osób zamieszanych w sprawę, założyć konto w aplikacji dla ludożerców i współpracować z lokalną policją – której bardziej zależy na szybkim zakończeniu sprawy niż na schwytaniu prawdziwego przestępcy – by uratować mieszkańców przed nieposkromionym głodem kanibala z Żyrardowa. Kto okaże się mordercą? I jaki jest motyw?

To nie pierwszy raz, kiedy Żyrardów staje się miejscem kryminalnych dociekań – wcześniej kręcony był tu między innymi serial „Archiwista” z 2020 roku w reżyserii Macieja Żaka. Najwidoczniej aura miasta sprzyja podobnym historiom i inspiruje ich twórców. Tym razem nie było inaczej.

W najnowszej powieści Katarzyny Bondy przejdziemy się po Parku Dittricha (w którym zostały rozrzucone ludzkie szczątki, więc uwaga pod nogi), odwiedzimy Muzeum Lniarstwa, zajrzymy do kamienicy z czerwonej cegły, skoczymy na tutejszą komendę policji i wybierzemy się na obiad do Szpularni (spokojnie, ten już raczej nie będzie przygotowany z ludzkiego mięsa). Znane żyrardowianom miejsca to nie wszystko, pisarka nawiązała także do lokalnych legend – w książce pojawią się więc rzekome kanały pod parkiem miejskim czy słynny pomnik myśliwego z sarną, który – według opowieści – skrywa tajemniczy skarb Dittrichów. Może uda Wam się znaleźć jeszcze inne żyrardowskie smaczki?

„Do cna” to kryminał ostry i bezpardonowy – autorka nie szczędzi czytelnikom wybornych szczegółów, momentami naprawdę zatrważających. To dobrze, bo odważne opisy dodają tekstowi charakteru, którego nie powinno zabraknąć w tej książce. W powieści Bondy pełno jest szaleństwa i nieokiełznanych, osobliwych fantazji. Skonstruowana przez autorkę zbrodnia nie pozwala czytelnikowi się nudzić. Czytając „Do cna”, czuć kończący się czas i presję, nerwy, które pchają historię do przodu – akcja powieści wciąga i zaskakuje. Od początku do końca pozostaje intrygująca. Kolejne części książki zostały pomysłowo przez autorkę nazwane, bo ich tytuły to jednocześnie nazwy niebanalnych dań z mięsa, np. móżdżek w burakach – zabieg bez wątpienia ciekawy. Rozwiązywanie zagadki bezlitosnego ludożercy, wraz z głównym bohaterem Jakubem Sobieskim, potrafi dostarczyć sporą dawkę satysfakcji i dobrej zabawy. Postacie, wykreowane przez pisarkę, są wyraziste. Katarzyna Bonda umie tworzyć w swoich książkach mroczny, niepokojący klimat, który we właściwy sposób współgra z dobranym do opowieści miejscem akcji.

Dla miłośników kryminałów „Do cna” będzie stanowiło świetną rozrywkę. Katarzyna Bonda tworzy dynamiczną akcję i emocjonujące historie, które dostarczają wrażeń – przekonajcie się sami, jak Żyrardów sprawdził się w tym sensacyjno-thrillerowym wydaniu! Czytajcie, ale pamiętajcie, że po skończeniu książki dla niektórych z Was przechadzka po żyrardowskim parku już nigdy nie będzie taka sama.

Autor: Zuzanna Sosnowska

Back to top button
Skip to content