KulturaWydarzenia

„Nad Niemnem” w Żyrardowie

Tegoroczna edycja Narodowego Czytania w Żyrardowie odbyła się w duchu „Nad Niemnem”. Obchody rozłożono na dwa dni, podczas których czytano fragmenty książki, ale również opowiadano o czasach, których książka  dotyczyła. Miłym akcentem było spotkanie z Robertem Pawłowskim, producentem filmu „niemy Niemen – dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem”.

Trzydniowe obchody Narodowego Czytania w Żyrardowie były zainicjowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Żyrardowie. Z tej okazji 6 września otwarto wystawę „Kwiaty znad Niemna” pokazującą Elizę Orzeszkową jako etnobotaniczkę.

7 września w siedzibie biblioteki odbyło się spotkanie z Robertem Pawłowskim, producentem filmu „niemy Niemen – dalsze losy prawdziwych bohaterów Nad Niemnem”. Zebrani w bibliotece uczestnicy wydarzenia z zapałem oglądali film, który był preludium do rozmowy z producentem. Oglądanie fragmentów filmu „Nad Niemnem” z opowieściami dotyczącymi powstawania filmu i dalszych losów aktorów było dla uczestników bardzo interesujące, podobnie jak sama rozmowa z producentem.

Główne obchody Narodowego Czytania w Żyrardowie przypadły na 8 września. Uczniowie miejskich szkół zgromadzili się w sali widowiskowej Centrum Kultury, by wspólnie posłuchać wykładu o samej lekturze i wziąć udział w tryptyku literacko-historycznym w oprawie kamishibai (teatru ilustracji). Należy jednak przyznać, że mimo wielu starań, „Nad Niemnem” nie przypadło młodzieży do gustu tak bardzo jak poprzednie edycje Narodowego Czytania. Pozostaje jedynie wierzyć, że „Kordian” Juliusza Słowackiego, który będzie tematem przewodnim przyszłorocznej edycji, okaże się być ciekawszy.

Back to top button
Skip to content