Ważne!

Żyrardowscy rzemieślnicy i rzemieślniczki

9 grudnia w Resursie odbył się wernisaż wystawy fotografii Pawła Świątka, które są ilustracją do wywiadów przeprowadzonych z żyrardowskimi rzemieślnikami przez Olgę Gitkiewicz, Anne Kamińską i Beatę Kwiatkowską. To już kolejna edycja projektu „Żyrardowscy rzemieślnicy”, który realizowany jest przez Stowarzyszenie Nasze Imaginarium w ramach zadania publicznego „Rewitalizujemy Żyrardów” finansowanego przez Miasto Żyrardów.

W robotniczym mieście, jakim jest Żyrardów, cykl wywiadów z przedstawicielami ginących zawodów to jak kultywowanie lokalnej tradycji. Z takim zadaniem od ponad roku mierzy się Stowarzyszenie Nasze Imaginarium. Koordynatorką tego projektu jest Beata Kwiatkowska, która już w pierwszej edycji wywiadów z rzemieślnikami pokazała, jak ciekawi ludzie – rzemieślnicy kryją się w Żyrardowie za drzwiami swoich warsztatów. Tę pierwszą edycję wywiadów mieliśmy okazję prezentować na łamach naszej gazety. To właśnie dzięki temu cyklowi mogliśmy poznać historię Mirosława Dziadkiewicza (szklarstwo), Krystyny Choińskiej (krawiectwo), Katarzyny Niewiadomskiej (kominiarstwo), Michała Siedleckiego (namiotnictwo), Jacka Pawlika (szewstwo).

Kolejna odsłona to i nowe zawody, które Stowarzyszenie Nasze Imaginarium przybliża nam dzięki rozmowom Olgi Gitkiewicz i Anny Kamińskiej. Obrazem do tych wywiadów są fotografie Pawła Świątka. Tym razem o swojej pracy opowiadli: Zdzisław Brzozowski (czapnik), Jan Garncarek (lampiarz), Witold Gorączyński (szklarz), Paweł Janiszewski i Cezary Jeznach (gorzelnicy), Mirosław Lange (złotnik), Katarzyna Markowska (wizażystka), Bartłomiej Malewicz (florysta), Ewa Szymczak (cukierniczka), Michał Wróbel (mechanik), Francesco Vitale (jubiler).

– Takie projekty dzieją się w całej Polsce, ale nasz projekt jest pierwszym w Żyrardowie – mówiła Beata Kwiatkowska przedstawicielka Stowarzyszenia Nasze Imaginarium. – Zaczęliśmy od robienia wywiadów i przedstawienia ich sylwetek, opracowaliśmy też mapę żyrardowskich zakładów rzemieślniczych. Nasza mapę można znaleźć na stronie www.rzemioslozyrardow.pl.

Beata Kwiatkowska zachęca również rzemieślników do aktualizowania danych na swój temat i prowadzonych przez siebie działalności. Zapewnia jednak, że Stowarzyszenie w kwestii promocji rzemiosła w Żyrardowie nie powiedziało jeszcze ostatniego słowa.

Back to top button
Skip to content