Ważne!Żyrardów

Żyrardów pamięta o 1 września

Co roku 1 września w Żyrardowie odbywają się obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. W tym roku przypada 82. rocznica tych wydarzeń. W środę przy Pomniku Żołnierzy Września na cmentarzu parafialnym w Żyrardowie w asyście honorowej 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej z gen. bryg. Kazimierzem Dyńskim spotkali się samorządowcy i zaproszeni goście, by uczcić pamięć poległych.

1 września to ważna data w historii Polski. 82 lata temu rozpoczęła się II Wojna Światowa, najkrwawszy konflikt zapisany na kartach historii świata. Trzeba o tym pamiętać. Manifestujemy tym samym nasz patriotyzm, oddajemy hołd obrońcom naszej ojczyzny. Odegrało się wiele dramatów, gdy nasi rodacy sprzeciwiali się hitlerowskim oprawcom. Wszystko po to, aby Polska była wolna. Dziękuję mieszkańcom za to, że, jak każdego roku, oddają świadectwo patriotyzmu i czczą pamięć poległych żołnierzy – mówił podczas przemówienia Prezydent Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Modlitwę w intencji poległych poprowadził ks. Łukasz Cukiert z parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia. Zebrane delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem w asyście honorowej 38. Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej.

Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem, odprawiono nabożeństwo rocznicowe. Msza św. w intencji ojczyzny odbyła się w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewnił Chór Towarzystwa Śpiewaczego ECHO.
Back to top button
Skip to content