KulturaLiteraturaWydarzenia

Żyrandol zaświecił nad molami książkowymi

„Mapa i terytorium” Michela Houellebecqa była pierwszą omawianą książką Kółka Literackiego „Żyrandol” zainicjowanego przez Klaudię Appel. 20 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie miłośników literatury. Spotkania Kółka będą odbywać się raz w miesiącu pod żyrandolem w sali balowej Resursa.

Klaudia Appel – polonistka, dziennikarka, od 2 lat związana z Centrum Kultury w Żyrardowie stworzyła przestrzeń dla wielbicieli literatury. Kółko Literackie „Żyrandol” skupia miłośników książek w różnym wieku i różnymi preferencjami wydawniczymi. 20 stycznia żyrardowskie mole książkowe spotkały się pierwszy raz pod Żyrandolem w sali balowej Resursy, który stał się inspiracją dla nazwy Kółka Literackiego.

W pierwszym spotkaniu udział wzięło udział 12 osób, które chcą wspierać czytelnictwo w Żyrardowie, są zaangażowane i same tworzą różne propozycje literackie, ale przede wszystkim poszukują miejsca, w którym o książkach można podyskutować. – Wydaje mi się, że takiej propozycji nam w Żyrardowie brakowało. Zdecydowanie za mało mówimy o czytaniu, za mało mamy czytających. Jeżeli ludzie mają okazję spotkać się pod żyrandolem, to niechże się spotykają, niechże czytają i niech czują, że nie są w tym sami – mówi Lena Kuran, uczestniczka spotkania.

– Bardzo się cieszę, że Kółko Literackie w Żyrardowie zostało uruchomione, a słowo ŻYRANDOL od teraz kojarzy się z czytelniczym światłem i przyciąga kolejnych „moli książkowych”. Emocje jeszcze nie opadły po pierwszym spotkaniu, a na lutową dyskusję mamy już mnóstwo chętnych! – mówi Klaudia Appel, inicjatorka cyklu ŻYRANDOL, polonistka i dziennikarka z Centrum Kultury w Żyrardowie. – Bohaterką inauguracji była książka francuskiego pisarza Michela Houellebecqa „Mapa i terytorium”, niezwykle aktualna, poruszająca kwestie dotyczące ARTYSTY i SZTUKI. Wśród uczestników pojawili się również autorzy, poeci i twórcy, którzy książki nie tylko czytają, ale i piszą! Cudowni ludzie, gotowi do następnej lektury. Na drugim spotkaniu weźmiemy „na warsztat” polską książkę „Pusty przelot”. Wybrałam ten tytuł, bo Daniel Odija w piękny sposób opowiedział o tym, co się dzieje w rodzinie, gdy jedna osoba cierpi na chorobę psychiczną. Przypomina to nieco połączone lampki choinkowe: gdy jedna jest przepalona, następuje awaria całego łańcucha. Czas zatem na poruszanie ważnych tematów literackich. Żyrardów jest na to gotowy – opowiada Appel.

Spotkania Kółka Literackiego „Żyrandol” planowane są co miesiąc. Następne spotkanie odbędzie się 17 lutego o godzinie 18:00. Jak zawsze pod żyrandolem w Resursie.

odstawowym pytaniem było: czy w dzisiejszych “instagramowych” czasach MAPA JEST BARDZIEJ INTERESUJĄCA OD TERYTORIUM? Zdania były podzielone, bo każdy inaczej rozumie tytułowe słowa. Udało się natomiast znaleźć wspólny mianownik: na sztukę można patrzeć w różny sposób przez pryzmat FORMY, ale to TREŚĆ jest najważniejsza.

Back to top button
Skip to content