KulturaLiteraturaŻyrardów

Żyrandol – światło dla czytelnictwa

Już 20 stycznia startuje Kółko Literackie ŻYRANDOL. Miłośnicy książek poszukiwani do ciekawej dyskusji pod żyrandolem w sali balowej Resursy. Spotkania będą się odbywać cyklicznie, by zawiązać nową społeczność w Żyrardowie – moli książkowych. A że, jak wiadomo, mole lecą do światła, nazwa ŻYRANDOL też nie jest tu przypadkowa.

Przy ciągle niezadowalającym poziomie czytelnictwa w Polsce, w Żyrardowie powstaje Kółko Literackie ŻYRANDOL. Inicjatorką spotkań jest Klaudia Appel – polonistka i dziennikarka, której felietony publikujemy na łamach naszej gazety. – W każdej społeczności znajdują się miłośnicy książek. Zanim przeprowadziłam się do Żyrardowa, mieszkałam w Warszawie, a wcześniej w Krakowie, gdzie należałam do Dyskusyjnych Klubów Książek, bywałam na spotkaniach autorskich, poznawałam ciekawych ludzi w kawiarniach literackich. Moim cichym marzeniem było stworzenie w Żyrardowie podobnej przestrzeni dla tych, którzy książki kochają i chcą o swoich czytelniczych odkryciach rozmawiać. Bo chociaż w dzisiejszym świecie wymiana myśli przeniosła się do sieci, są tacy, którym taka forma nie wystarczy – opowiada Klaudia Appel.

Cieszymy się, że to właśnie w Życiu Powiatu Żyrardowskiego Klaudia Appel opowiedziała o książce – towarzyszu życia, która stanie się przedmiotem dyskusji podczas pierwszego spotkania ŻYRANDOLA. Mowa o „Mapie i terytorium” Michela Houellebecqa. – Przeczytałam tę książkę 10 razy i ciągle odkrywam w niej nowe tropy i znaczenia. W moim prywatnym, pierwszym polskim wydaniu, zaznaczyłam czerwoną kredką mnóstwo interesujących cytatów i słów-haczyków. W lutym 2012 roku brałam udział w warszawskim spotkaniu Bukklubu w Galerii Narodowego Centrum Kultury KORDEGARDA, gdzie razem z dziennikarzami miesięcznika „Bluszcz” rozmawiałam właśnie o tej pozycji. Kto by przypuszczał, że dekadę później będę pracować w Centrum Kultury w Żyrardowie i to ja zadam pytanie: Czy MAPA JEST BARDZIEJ INTERESUJĄCA OD TERYTORIUM? – mówiła Klaudia Appel.
Klaudia Appel jeszcze przed powstaniem Kółka Literackiego promowała czytelnictwo na różne sposoby. Przeglądając jej profile społecznościowe, w oczy rzuca się liczba książek, które u Klaudii pojawiają się w każdym tygodniu. W ostatnim czasie Klaudia rozpoczęła również zabawę „APPELuję….”, w której obserwujący profil Klaudii na Facebooku mogą podzielić się swoimi ulubionymi książkami, filmami, postaciami ze świata literatury. – Czytanie jest samotniczym zajęciem. Do kina zazwyczaj chodzimy parami, na koncert grupami, a to ułatwia dzielenie się emocjami na bieżąco. Nasze Kółko Literackie umożliwi nawiązanie relacji opartych na wspólnej pasji. Ciekawi mnie co i gdzie mieszkańcy Żyrardowa czytają, jakie mają nawyki czytelnicze, czy wybierają tradycyjne wydania papierowe, czy wolą e-booki – dodaje Appel.

ŻYRANDOL to kameralne spotkania, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy. Ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia można wysyłać drogą mailową na adres: claudia.appel@o2.pl .

Back to top button
Skip to content