GospodarkaWażne!

Znamy wyniki naboru Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – edycja pierwsza.

Polski Ład to program rządowy, do którego wszystkie samorządy mogły złożyć wnioski na projekty, a którego celem jest podnoszenie polskiej gospodarki po kryzysie gospodarczym wywołanym pandemią. 25 października pojawiły się wyniki pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. W nim każda gmina powiatu żyrardowskiego, a także sam powiat, zyskały dofinansowanie na realizację wyznaczonych przez siebie jako strategiczne projektów.

Największym dofinansowaniem z pewnością cieszy się Zarząd Powiatu Żyrardowskiego, który do programu Polski Ład zgłosił wniosek na „Rozbudowę drogi powiatowej nr 4729W Wiskitki-Działki-Żyrardów – Etap I”. To właśnie na ten cel z Rządowego Funduszu trafi ponad 14,1 mln zł.

To są środki, których powiat potrzebował do realizacji różnych kluczowych inwestycji. Tak naprawdę, gdzie nie spojrzymy te środki są potrzebne – czy na infrastrukturę, czy szpital, czy na tkankę oświatową i domy pomocy społecznej. Każda z tych dziedzin potrzebuje ogromnego wsparcia, ponieważ przez wiele lat te budynki nie były modernizowane. Takie środki rządowe na pewno pomogą na realizację tych inwestycji, na które mieszkańcy długo czekali – mówił Starosta Powiatu Żyrardowskiego, Krzysztof Dziwisz. 

Działki w kwocie ponad 14 mln zł. – Ta droga jest świetnym łącznikiem między Żyrardowem i Wiskitkami, ale też węzłem A2. Mamy świadomość, że mieszkańcy naszych gmin bardzo często korzystają z tej drogi, przez co ma ona ogromne obciążenie. To niezbędna inwestycja. Cieszę się, że Starosta Powiatu Żyrardowskiego podzielał nasze zdanie w kwestii konieczności zrealizowania tej drogi. To tylko część remontu tej drogi, ale wierzę, że jeśli już będziemy mieć początek, to będziemy dążyć do tego, by cała droga powstała w okresie kilkuletnim – dodaje Burmistrz.– mówił Burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki Rafał Mitura.

Miasto Żyrardów zyskało dofinansowanie w kwocie 5 mln zł na realizacją projektu: projekt „Rewaloryzacja XIX-wiecznego budynku dawnej szkoły fabrycznej w Żyrardowie”. Dzięki tym funduszom w Szkole Podstawowej nr 2 w Żyrardowie rozpoczną się prace termomodernizacyjne. Również Gmina Mszczonów z pozyskanych środków w wysokości blisko 5 mln zł będzie mogła rozbudować szkołę w Piekarach.Inwestycja obejmuje budowę sali gimnastycznej z infrastrukturą, składającą się z: zaplecza magazynowego, szatni z sanitariatami,pokoju socjalnego, WC z natryskiem, pokoju dla nauczyciela WF-u, gabinetu higienistki, świetlicy, sali lekcyjnej. Wszystkie prace będą połączone z modernizacją istniejącej części, w celu dostosowania do aktualnych warunków technicznych.

Gmina Puszcza Mariańska postawiła na projekt „Przebudowa budynku Urzędu Gminy Puszcza Mariańska” i to on zyskał ponad 3,3 mln zł z Polskiego Ładu. Radziejowice jako jedyne pozyskały dofinansowanie na dwa rozpisane wnioski. W ramach Rządowego Funduszu zrealizowana zostanie „Budowa budynku strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Kuklówce Zarzecznej”, na którą gmina pozyskała ponad 2,8 mln zł. Ponad 1,3 mln zł Gmina przeznaczy na „Modernizację Stacji Uzdatniania Wody w miejscowości Radziejowice – etap II”.

Ogłoszenie wniosków okazało się niemałym sukcesem dla Wiskitek, które wiodą prym wśród pozyskanych dofinansowań wśród gmin powiatu żyrardowskiego. To właśnie dzięki funduszom z Polskiego Ładu stary młyn w Wiskitkach dostanie nowe życie. Projekt „Rewitalizacja zespołu budynków starego młyna w mieście Wiskitki na obiekt muzealno-kulturalny wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą” pozyskał 11,7 mln zł.

Kolejny nabór wniosków ruszy już 9 listopada.

Wszystkie samorządu mają dużo potrzeb. Zarząd Powiatu Żyrardowskiego na pewno będzie musiał się pochylić nad kwestią tego, co w danym momencie jest priorytetowe i odnieść to do możliwości w pozyskaniu środków. Mamy nadzieję, że kolejna edycja i nabór wniosków pozwoli nam na złożenie wnioski o dofinansowanie remontu żyrardowskiego szpitala – tłumaczy Krzysztof Dziwisz.

Jak zapewniał podczas symbolicznego przekazania czeków Wiceminister Aktywów Państwowych Maciej Małecki, jest duża szansa, że Polski Ład będzie wspierał gminy z powiatu żyrardowskiego w kolejnych edycjach.

Back to top button
Skip to content