Gospodarka

Zgrabna baletnica – opowieść o choince idealnej

Zbliżają się święta, a wraz z nimi jeden z najważniejszych wyborów, jaki co roku czeka miliony Polaków. Jaką choinkę wybrać? Wybór jest bardzo szeroki i niektórych doprowadza do zawrotów głowy. Choinka może być sztuczna, świeża ścięta, świeża w doniczce, jodła lub świerk. O to jak wybrać idealną choinkę zapytaliśmy ekspertów z Plantacji Państwa Ołowskich.

Jak wybrać wymarzoną choinkę? 

Przede wszystkim należy wybrać gatunek drzewka i zmierzyć miejsce, w którym choinka ma stać. Wyjątkowość polega na unikatowości i tak jest na plantacji – nie znajdziemy drugiej takiej samej choinki, bo każda z nich jest inna i równie piękna. Nam, właścicielom i doradcom ciężko jest czasami pomóc w wybieraniu choinki, bo każdy z nas ma inną wrażliwość na piękno, inny gust. Jedni klienci szukają szerokiej i gęstej choinki, inni szczupłej i rzadkiej – tak jak z sukienką ślubną czy garniturem. Tak się składa, że przy wyborze choinki kolor również ma ogromne znaczenie. Mamy do wyboru srebrny lub zwykły świerk. Jak sama nazwa mówi srebrny świerk ma srebrny kolor, choć nie zawsze – na naszej plantacji srebrny świerk występuje w wielu kolorach od niebieskiego przez srebrny, szary do czystej zieleni. Tradycyjny świerk jest koloru soczystej zielonej trawy. Warto również wiedzieć, jaką żywotność ma dane drzewko. Świerk tradycyjny trzyma się krócej niż srebrzysty, jest lżejszy i igliwie o wiele krótsze. Natomiast, świeży srebrny świerk jest tyranem wytrzymałości. Ma gęste i grube igliwie, które naprawdę długo się utrzymuje, gdy jest często podlewane (minimum raz dziennie). Z ciekawostek warto wiedzieć, że zdejmowanie kory szkodzi choinkom. Na stoiskach, w których sprzedaje się żywe choinki często widać jak sprzedawcy obkorowywują drzewka (zdejmują korę), to duży błąd. Świerki piją przez kore, dlatego nie należy jej likwidować, bo drzewko szybciej umrze.

Wybierając choinkę na plantacji wydaje się nam ona o wiele mniejsza niż w domu. Miarka to podstawa dobrego dobrania choinki, którą trzeba dokładnie zwymiarować i wpasować w wybrane miejsce. Na szczęście, po wybraniu tej jedynej choinki i stwierdzeniu, że niestety jest trochę za wysoka, nie trzeba martwić się jej skróceniem – o to zadbają właściciele. Oprócz ściętego drzewka można wybrać opcję choinki w doniczce, czyli z korzeniami. My jako plantatorzy nie polecamy tej opcji dla wysokich choinek (ponad 1.5 m). Ukorzenienie choinki jest spore, a donica mała, niestety często obcina się za dużo korzeni i choinka nie będzie ponownie rosnąć. Małe choinki, do 1.5 m wysokości, mają szansę ponownie rosnąć w ogrodzie po przesadzeniu, gdyż ich ukorzenienie jest mniejsze.

Dlaczego warto wybrać świeży świerk zamiast sztucznej choinki? 

Święta to czas, pełen magii i rodzinnego ciepła – świeża, pachnąca choinka podkreśla ich wyjątkowość, przywodząc zapach lasu. Sztuczna choinka pozbawia nas tych doznań. Zwolennicy sztucznych drzewek wybierają je przez wzgląd na wygodę lub żal wycinania żywych drzewek: „bo to tylko na chwilę”. Warto wtedy zastanowić się skąd biorą się te żywe drzewka. Plantacja to specjalne odnawialne miejsce, w którym choinki są dosadzane. Nie ma tutaj obaw, że choinek zabraknie albo będą przebrane – na tym polega magia plantacji, że choinki zawsze są i będą w każdym rozmiarze. Jeśli brakuje miejsca na dorodną baletnicę, polecamy zaopatrzeć się w mniejszą choinkę. Nie odbierajmy sobie przyjemności i podtrzymujmy atmosferę Świąt. Co więcej, świeża choinka z dobrego, sprawdzonego źródła, a takim jest nasza plantacja, wytrzymuje do lutego. Nasi klienci wracają do nas, informując, że ich choinka stała nawet do marca i puszczała pąki czyli dalej żyła i rosła! Serdecznie zapraszamy na spacer po choinkowej alejce i wybranie swojego wymarzonego drzewka.

Artykuł powstał we współpracy z naszym partnerem Plantacją Państwa Ołowskich

 

Adres: Bieniewiec ul. Zagrodowa 1 gmina Żabia Wola.

Telefon: 798-040-762 lub 519-195-248.

FB: Choinki z plantacji P.Ołowscy

Instagram: @choinkizplantacji

Back to top button
Skip to content