Artykuły partnerów

Zalety i wady pokryć dachowych z bitumu

Na krajowym rynku budowlanym pokrycia dachowe z bitumu cieszą się stałą lub wręcz rosnącą popularnością. Głównymi atutami przemawiającymi na korzyść pap, gontów i innych bitumów są ich parametry techniczne. Przede wszystkim bowiem są to produkty trwałe a także na tyle uniwersalne w zastosowaniu, iż nadają się do układania nawet na dachach o złożonej i skomplikowanej budowie.

Pokrycia bitumiczne w różnych formach można z reguły układać na powierzchniach i połaciach o każdym kącie nachylenia. Ponadto, sam montaż nie wiąże się zazwyczaj z dużym nakładem pracy i tylko w niektórych przypadkach wymaga użycia specjalnych narzędzi. W znacznej mierze trwałość planowanego pokrycia z bitumu będzie natomiast zależała od odpowiedniego przygotowania podłoża. Musimy zatem przede wszystkim zadbać o adekwatną wentylację dachu i inne związane z zagruntowaniem powierzchni aspekty. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do prac nad dachem będziemy mogli cieszyć się nie tylko łatwiejszym układaniem pokrycia, ale także powłoką trwałą i wymagającą bardzo mało uwagi i konserwacji.

Pokrycia bitumiczne – przykłady i opisy

W poczet pokryć z bitumu zaliczamy niewątpliwie papy bitumiczne, dachówki bitumiczne częściej określane mianem gontów, płyty faliste oraz powłoki bitumiczne. Obecnie największą popularnością zwłaszcza wśród inwestorów przemysłowych cieszą się właśnie papy, które przy wyborze odpowiedniego modelu znacznie zyskują na estetyce i odporności na trudne warunki pogodowe. Równie szeroko jak papy używane są płyty faliste – często możemy spotkać obiekty  mieszkalne, gmachy przemysłowe a także budynki sportowe i rolnicze kryte właśnie tymi metodami.

Jeśli jednak chodzi o projektowanie dachów domów jednorodzinnych na równi z papą i płytą falistą stają także gonty, które stanowią w praktyce papę uformowaną w o wiele ciekawszy kształt i barwę. Obecnie na krajowym rynku dostępna jest naprawdę szeroka paleta gontów oraz dachówek rolowanych imitujących pokrycie z gontów – największą zaletą tych rozwiązań jest łatwość ich stosowania, nawet na tak newralgicznych punktach jak kalenice czy naroża dachu. Oczywiście ta pozytywna strona może być niewystarczająca dla przeciwników pełnego deskowania dachu, którego wymagają zarówno gonty jak i papy. Warto jednak powiedzieć, że wraz z położeniem pokrycia bitumicznego spada waga dachu, a tym samym możemy pokusić się o zmniejszenie rozmiarów naszej więźby dachowej, co doskonale wpłynie na koszty budowy cało

 

 

Back to top button
Skip to content