KulturaWydarzenia

Wolność kocham i rozumiem

7 grudnia w Resursie odbył się I Żyrardowski Festiwal Piosenki Patriotycznej „Wolność kocham i rozumiem”, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół z terenu Żyrardowa. Konkurs zorganizowany został w związku ze zbliżająca się rocznicą wprowadzenia Stanu Wojennego w Polsce.

W jury zasiedli Krystyna Lenarczyk, Robert Siniarski i Maciej Klociński. Podczas obrad krótki wykład o Stanie Wojennym wygłosiła Roksana Kulis Lemiesz, która wspominała, jak jako mała dziewczynka musiała zrozumieć otaczająca ją rzeczywistość. Wspominała życie codzienne w stanie wojennym, powszechnie wszystkim znane kolejki. Jednak przedstawiony przez nią obraz różnił się od tego, który znamy z podręczników dzięki perspektywie dziecka.

To emocjonalne, choć równie abstrakcyjne dla młodego pokolenia wyznanie było jednocześnie pełnym wzruszeń dla Przewodniczącego NSZZ Solidarność w Żyrardowie, Bogdana Zielińskiego. Po wysłuchaniu utworów Marka Grechuty, Andrzeja Rosiewcza czy Jana Pietrzaka.

Nagrodzeni w konkursie:

Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Lechniak Karolina

I miejsce – Tomaszewska Oliwia

II miejsce – Dukaczewska Milena

II miejsce – Niewiadomska Zofia Maria

Szkoły Średni:

I miejsce – Cymerska Zofia

II miejsce – Czarnecka Amelia

III miejsce – Marta Zielińska

Podczas uroczystości uczczono minutą ciszy zmarłego 6 grudnia założyciela żyrardowskiej Solidarności Grzegorza Popielczyka.

Żyrardowski Festiwal Piosenki Patriotycznej zorganizowało Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa ze środków budżetu Miasta Żyrardowa w ramach zadania publicznego -Kultura i ochrona dóbr kultury. Zwycięzcy Festiwalu wystąpią podczas koncertu barda „Solidarności” – Leszka Czajkowskiego z Zespołem.

 

Back to top button
Skip to content