Artykuły partnerówKultura

Wielki powrót filozofa

Nierzadko stajemy w obliczu okoliczności życiowych, z którymi nie do końca się zgadzamy. Czy to w rodzinie, czy to w relacjach towarzyskich, czy też w pracy, godzimy się czasem na coś, co się nam nie podoba. Sądzimy bowiem, że jeśli się na to nie zgodzimy, to coś stracimy. Ulegamy zatem spodziewając się, że przez to nasze życie będzie lepsze, spokojniejsze, bezpieczniejsze, czy wręcz, że będzie szczęśliwe. Tak się jednak nie dzieje i czujemy, że mimo tego poświęcenia, nasze życie wcale nie staje się radośniejsze.

Na co dzień zwykliśmy tego typu postawy określać mianem konformizmu. W tradycji filozoficznej jednak podobne sytuacje pozwalają się opisać z pomocą tzw. metafory JASKINI, której autorem był Platon. Każdy z nas, zdaniem Platona, może odkryć pewnego dnia, że stoi właśnie w jaskini, że wcale nie żyje prawdziwym życiem, lecz zalękniony schował się w cieniu, który okrył jego życie szarością i smutkiem.

Jaskinia nie jest jednak miejscem bez wyjścia, nie jest ślepą uliczką. Każdy może się z niej wydostać. Musi się tylko zdobyć na odwagę. Z mrokiem jaskini musieli się zmierzyć m.in. Chrystus, Mahomet czy Luke Skywalker. Jeśli zatem zdobędziemy się na odwagę, to i nam, tropem naszych bohaterów, uda się pokonać mrok i wyjść z jaskini ku słońcu.

I o tym właśnie jest książka, na premierę której właśnie zapraszamy:

Jarosław Marek Spychała*

JASKINIA
DROGA REBELIANTÓW

25 września 2018
godz.18.00
w Starej Pralni Żyrardów

zapraszamy
Festiwal Miasto Gwiazd
Wydawnictwo TAKO

www.tako.biz.pl

*Jarosław Spychała, w latach 2015-16 dyrektor CK w Żyrardowie, obecnie wykładowca filozofii i marketingu na Uniwersytecie w Konstancji (Niemcy).

http://tako.biz.pl/k,170,jaskinia-droga-rebeliantow.html

#jointherebellion

#przyłączsiędorebelii

Back to top button
Skip to content