HistoriaKultura

Wernisaż wystawy “Dittrichowie rodzina wielkich fabrykantów”.

17 czerwca w Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie odbył się wernisaż wystawy „Dittrichowie – rodzina wielkich fabrykantów”.

Patronem honorowym wystawy jest starosta powiatu żyrardowskiego, Krzysztof Dziwisz. Wydarzenie, oprócz wspomnianego starosty, otworzyli: dyrektor muzeum Bogusław Nietrzebka, kurator wystawy Mateusz Waśkowski oraz gość z Czech – Barbara Vetrowska.

Dyrektor muzeum powitał gości słowami:

„Cieszę się, że możemy pokazać Państwu wystawę o rodzinie Dittrichów. Myślę, że to była ważna rodzina w historii Żyrardowa. Mam poczucie, że jest tu dużo nowych rzeczy pozyskanych z archiwum w Grodzisku oraz z naszego archiwum – np. decyzje Karola Dittricha dotyczące przyznania stypendium dla Pawła Hulki-Laskowskiego. Cieszę się, że możemy pokazać tę rodzinę na tle mieszkańców Żyrardowa”.

Wszyscy uczestnicy wysłuchali wspomnień dotyczących historii rodziny Dittrichów wygłoszonych przez pana Mateusza Waśkowskiego.

– Rodzina Dittrichów to osoby, które są odpowiedzialne za budowę naszego miasta z czerwonej cegły, wspaniałej XIX-wiecznej osady fabrycznej, którą chcemy wpisać na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To są twórcy szkół, szpitala, pierwszej w Królestwie Polskim przyfabrycznej ochronki. Jest się czym zachwycać, jeśli chodzi o historię Żyrardowa i Dittrichów, dlatego serdecznie zapraszam na wystawę, która będzie trwała do października tego roku.” – powiedział kurator wystawy.

Po wyjątkowej uczcie dla ducha nie zapomniano również o poczęstunku, który przygotowała restauracja Apretura. Gospodarze podziękowali wszystkim za przybycie oraz zaprosili do zwiedzania Muzeum.

Back to top button
Skip to content