Brak

W Żyrardowie szkolą się zarządcy Dóbr Światowego Dziedzictwa i Pomników Historii

W poniedziałek, 7 listopada, w żyrardowskiej Resursie rozpoczęło się dwudniowe seminarium szkoleniowe dla zarządców Dóbr Światowego Dziedzictwa i Pomników Historii pn. „Ocena wartości najcenniejszych dóbr dziedzictwa jako podstawa programu ich ochrony i zarządzania”. Seminarium organizuje Miasto Żyrardów wspólnie z Polskim Komitetem Narodowym Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS i Politechniką Lubelską.

W szkoleniu uczestniczą zarządcy wielu cennych zabytków z terenu całej Polski, które  – tak jak Żyrardów – posiadają status Pomnika Historii. Gościmy też zarządców zabytków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Szkolenie oficjalnie otworzył, witając serdecznie wszystkich uczestników, Krzysztof Lucjan Chrzanowski. Zastępca Prezydenta Żyrardowa podziękował przedstawicielom ICOMOS – Polska oraz Politechniki Lubelskiej za inicjatywę zorganizowania szkolenia w Żyrardowie, współpracę przy organizacji i przygotowanie ciekawego programu, życząc jednocześnie owocnego spotkania szkoleniowego i przyjemnego pobytu w naszym mieście.

Program szkolenia osadza się na zagadnieniach związanych z systemem wartościowania i ochroną dóbr kultury, omawianych na przykładzie Żyrardowa. Uczestnicy szkolenia poznają  historię i zabytki Żyrardowa oraz problemy związane z ochroną i zarządzaniem zespołem przemysłowym na przykładzie Żyrardowa. Omawiany jest też program rewitalizacji naszego Miasta, stanowiący podstawę do opracowywanego aktualnie Modelowego Programu Rewitalizacji Żyrardowa, który będzie wzorcem dla innych miast w Polsce.

Przedstawiciele PKN ICOMOS i Politechniki Lubelskiej prezentują założenia systemu wartościowania dóbr kultury o największej wartości. System ten omawiany jest również na przykładzie zabytkowego zespołu miejsko – przemysłowego Żyrardowa. W programie szkolenia przewidziane jest także zwiedzanie pofabrycznych obszarów miasta, jako forma terenowej prezentacji oceny wartości zespołu oraz problemów związanych z ich ochroną i zarządzaniem.

Warto przy tej okazji dodać, że współpraca Miasta Żyrardowa z Polskim Komitetem Narodowym Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS rozpoczęła się wiosną tego roku, kiedy to Prezydent Wojciech Jasiński podpisał z organizacją umowę, w ramach której PKN ICOMOS podjął się realizacji opracowana Planu Zarządzania Pomnikiem Historii ,,Żyrardów. XIX-wieczna Osada Fabryczna”. Dokument ten ułatwi Miastu realizowanie polityki planistycznej i inwestycyjnej na zabytkowym obszarze miasta ze zrozumieniem najcenniejszych wartości naszego przemysłowego dziedzictwa.

Nobilitacją dla Miasta Żyrardowa jest możliwość współpracy z tak ważną międzynarodową organizacją ekspercką, jaką jest ICOMOS – mówi Prezydent Wojciech Jasiński. – Zwłaszcza że Żyrardów ze swą unikatową na skalę europejską XIX-wieczną osadą fabryczną, posiadającą status Pomnika Historii, aspiruje do prestiżowego grona zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Mam jednak świadomość, że mamy jeszcze wiele do zrobienia. Dlatego tym bardziej cieszę, że możemy gościć w Żyrardowie doświadczonych zarządców najpiękniejszych polskich zabytków, od których możemy się wiele nauczyć. Seminarium jest doskonałą okazją nie tylko do merytorycznej dyskusji na temat ochrony i zarządzania najcenniejszymi dobrami narodowego dziedzictwa, ale również płaszczyzną nawiązania współpracy w zakresie bieżącej wymiany doświadczeń, jak i wzajemnej promocji.

Seminarium zostało zorganizowane w ramach projektu SMART VALUE: Scientific modern analysis of research topic; Values and valuation as key factors in protection, conservation and contemporary use of heritage – a collaborative research of European cultural heritage.

Projekt jest realizowany w ramach Joint Heritage European Programme, finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki na podstawie umowy UMO-2013/10/Z/HS2/00804.

Źródło: Urząd Miasta Żyrardowa

17637 17638 17639

Back to top button
Skip to content