GospodarkaMszczonówWażne!

W Mszczonowie powstanie 9 inwestycji związanych z przetwarzaniem odpadów -mieszkańcy protestują

W poniedziałek 6 września pod Urzędem Gminy w Mszczonowie odbyło się spotkanie mieszkańców Mszczonowa i okolicznych miejscowości związane z nagraniem programu Telewizji Polskiej „Alarm”. Uczestnicy nie zgadzają się na inwestycje, która będzie przetwarzać przeterminowane odpady spożywcze. W spotkaniu wziął udział Robert Maraszkiewicz, Prokurent, Dyrektor Oddziału ReFood firmy SARIA Polska Sp. z.o.o.

Punktualnie o godzinie 17:00 w poniedziałek na placu przed Urzędem Gminy w Mszczonowie zebrali się mieszkańcy Gminy Mszczonów i okolicznych miejscowości, którzy nie zgadzają z budową punktów zbierania odpadów na terenie Gminy Mszczonów – inwestycja ta zaplanowana jest na granicy Gminy Mszczonów i Radziejowice. W ostatnim czasie na forach mieszkańców rozgorzała dyskusja spowodowana informacjami o budowanie trzech inwestycji związanych ze zbieraniem odpadów.

Ten problem nie dotyka tylko gminy Mszczonów, ale i okolicznych miejscowości. Sama jestem mieszkanką gminy Radziejowice, a inwestycje, o których mówimy zlokalizowane są w większości na terenie byłych zakładów Keramzyt, które bezpośrednio sąsiadują z naszą gminą – mówi Marzena Dymecka.

Niedawno dotarło do nas obwieszczenie, że jedna z firm chce zbudować punkt zbierania odpadów. Chcieliśmy uzyskać informacje, co tam dokładnie będzie. Zapytanie wysłałem 23 sierpnia przez stronę internetową, do dziś nie uzyskałem odpowiedzi. Sami zaczęliśmy dłubać w tym temacie. Doliczyliśmy się 9 takich inwestycji, a SARIA jest jedną z nich. Czuję, że zaraz staniemy się zagłębiem śmieciowym, a że jest bardzo dużo działek, mam wrażenie, że to jeszcze nie koniec takich inwestycji – opowiada Paweł Szustkiewicz, mieszkaniec gminy Mszczonów.

I choć głośno podkreślano brak reprezentanta Urzędu Gminy Mszczonów podczas zgromadzenia, z mieszkańcami spotkał się przedstawiciel firmy SARIA Polska, Dyrektor Oddziału ReFood, Robert Maraszkiewicz, który usiłował przekonać mieszkańców, że planowana inwestycja nie będzie zagrażała ich zdrowiu i nie wpłynie negatywnie na środowisko.

Widzę, że mieszkańcy po prostu chcą się dowiedzieć, na czym polegać będzie inwestycja. To właśnie dlatego przyjechałem do Mszczonowa, by dokładnie opowiedzieć, czym będziemy się zajmować. Jest to pierwsza inwestycja tego typu w Polsce, choć takie zakłady mamy za granicą. Będziemy odbierać produkty ze sklepów, robimy z nich biomasę, która jest świetnym substratem do biogazowni– mówił Robert Maraszkiewicz.

Przedstawiciel inwestora zapewnił również, że dla mieszkańców, którzy są zainteresowani technologią planowanego punktu zbierania i przetwórstwa odpadów, zostanie zorganizowany wyjazd do Rudnitz pod Berlinem, gdzie funkcjonuje taki sam zakład firmy SARIA, jaki planowany jest w Mszczonowie.

Z naszych informacji wynika, że mieszkańcy nie zadeklarowali jeszcze chęci wyjazdu do Rudnitz.

Back to top button
Skip to content