Puszcza MariańskaWydarzenia

W Krainie Czarnego Bzu

W niedzielę 26 września w miejscowości Budy Kałki w Krainie Czarnego Bzu odbył się rodzinny piknik z inicjatywy właścicieli Teresy i Andrzeja Lubeckich i Mariańskiego Ruchu Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych. Było to wyjątkowo wydarzenie, obfitujące w kulinarne tradycje i atrakcje dla całej rodziny.

Od ponad 30 lat małżeństwo Lubeckich prowadzi gospodarstwo rolne, ciesząc się z otaczającej przyrody i skarbów natury, w jakie okolica obfituje. Kilka lat temu Lubeccy założyli plantację czarnego bzu, która stała się miejscem niedzielnego pikniku. Zaangażowanie właścicieli Krainy Czarnego Bzu przekłada się na zwiększanie wiedzy i świadomości działań ekologicznych i tradycji kulinarnych nie tylko przez nich samych, ale i mieszkańców Gminy Puszcza Mariańska.

Samo wydarzenie odbyło się dzięki inicjatywie Mariańskiego Ruchu Inicjatyw Ekonomiczno-Społecznych w Puszczy Mariańskiej, które w tym roku pozyskało dwa granty na realizację tego wydarzenia. Pierwszym z nich jest stworzenie Ekologicznej ścieżki z Krainie Czarnego Bzu, drugi zakłada promocję produktów tradycyjnych i regionalnych.

Będzie to 5 tablic takich informacyjno – edukacyjnych na temat właśnie walorów czarnego bzu. I choć gospodarstwo jest prywatne, właściciele otwierają to miejsce dla zainteresowanych. Dzięki uprzejmości właścicieli każdy może tu wejść, a już za chwilę powstanie wspomniana ścieżka edukacyjna – opowiada Katarzyna Niewczas, Kierownik Biura Mariańskiego Ruchu Inicjatyw Ekonomiczno – Społecznych w Puszczy Mariańskiej.

I choć projekty są w trakcie realizacji, sam piknik był już doskonałą okazją, by zintegrować mieszkańców Gminy i okolicznych miejscowości w temacie czarnego bzu i innych produktów regionalnych. To właśnie dzięki życzliwości Państwa Lubeckich na terenie ich gospodarstwa pojawili się również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Michałowie, Koło Gospodyń Wiejskich z Michałowa, przedstawiciele Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Wśród wystawców znalazło się również

Gospodarstwo Rolne Wioletty i  Dariusz Marcinowskich, rodzinne od pokoleń gospodarstwo w Radziwiłłowie Mazowieckim, którzy przeplatają tradycje kuchni chłopskiej i ziemiańskiej. Właściciele gospodarstwa wytwarzają  swoje produkty spożywcze z surowców lokalnych, głównie pochodzących z własnego gospodarstwa. Podstawę stanowią tradycyjne receptury przekazane Panu Dariuszowi przez jego babcię Mariannę.

By podkreślić wyjątkowość czarnego bzu i zakorzenić tradycję jego uprawy i przetwórstwa w trakcie wydarzenia odbył się wykład Anny Traut-Seligi „Czarny bez w wierzeniach Słowian”.

Nie zabrakło też atrakcji dla dzieci, jak malowanie ekologicznych toreb, tworzenie drewnianych podkładek czy kreatywne wykorzystanie starych banerów. Najmłodsi mogli również bawić się w robienie ogromnych baniek mydlanych, a także udać się na konną przejażdżkę.

Back to top button
Skip to content