Sport

“Trójka” trzecia w Polsce w koszykówce dziewcząt Szkół Podstawowych

Uczennice z klasy 8b w ten weekend (10-12 czerwca) reprezentowały Szkołę Podstawową Nr 3 w Żyrardowie i województwo mazowieckie w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Młodzieży Szkolnej w koszykówce dziewcząt w Jeleniej Górze.

Rywalkami w grupie B z którymi dane było nam się zmierzyć były zawodniczki ze szkoły SP 11 z Jeleniej Góry, SP 47 z Białegostoku i PSP 5 Brzeg. W pierwszym dniu turnieju pewnie pokonaliśmy w pierwszym meczu zespół PSP 5 Brzeg 44:25. W drugim meczu zmierzyliśmy się z gospodarzami turnieju SP 11 z Jeleniej Góry, który w swoim pierwszy meczu również odniósł zwycięstwo. Wygrana w tym meczu zapewniała zwycięzcy awans do najlepszej czwórki turnieju. Jak się okazało był to zacięty mecz, w którym nasze dziewczyny musiały mocno sie napracować żeby odnieść zwycięstwo, po dwóch kwartach przegrywaliśmy 12 punktami ale bardzo dobra druga połowa pozwoliła nam odrobić straty i wyjść na prowadzenie wygrywając to spotkanie 38 do 30. Drugiego dnia pokonaliśmy zdecydowanie Szkołę Podstawową Nr 47 z Białegostoku 34: 26 i bez porażki zajęliśmy pierwsze miejsce w swojej grupie. W półfinale niestety musieliśmy uznać wyższość zespołu z Gorzowa, który systematycznie powiększał swoją przewagę w tym meczu wygrywając ostatecznie 64:28. Do tego straciliśmy naszą zawodniczkę Aleksandrę Wojciechowską, która doznała kontuzji (jak później się okazało SP 13 Gorzów Wlkp zdobył tytuł Mistrza Polski). Ostatni dzień to decydujący mecz o brązowy medal z gospodarzami turnieju SP 11 J.G.. O ile mecz finałowy ma to do siebie, że każdy z zespołów zdobędzie medal, to w meczu o 3 miejsce tylko zwycięzca będzie się cieszył z medalu. Mecz o trzecie miejsce okazał się bardzo trudnym meczem, do końca 3 kwarty prowadzenie zmieniało się raz na korzyść gospody, raz na korzyść Żyrardowianek. Do tego w końcówce drugiej kwarty odnowiła się kontuzja Zosi Glizi i zawodniczka już nie mogła pomóc swoim koleżankom. W czwartej kwarcie dobra postawa w obronie i ważne zbiórki Zuzanny Lefelt i Ady Szafraniec pozwoliły uruchomić szybki

atak, z którego dobrze korzystały Nicola Chechłacz i Milena Darska.

Ważną “trójkę” dołożyła Zosia Śnieg i objęliśmy prowadzenie 4

pkt, lecz gospodynie nie poddawały się i zmniejszyły przewagę do 2

oczek i wtedy kluczową dobitkę zanotowała Martyna Kakietek, ustalając wynik meczu 31 do 27 dla SP 3 Żyrardów co spowodowało, że Nasza drużyna została brązowym medalistą Mistrzostw Polski Szkół Podstawowych. W naszym zespole za najlepszą uznano Zuzannę Lefelt.

– Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo dumny z moich dziewczyn za walkę do samego końca i za ten sukces. Przed Sezonem chcieliśmy na pewno awansować do finału krajowego ale o medalu nikt głośno nie mówił, bo ten rok był naprawdę wyczerpujący. Cały sezon

podporządkowaliśmy Mistrzostwom Polski Kadetek, czyli imprezy docelowej dla tych dziewczynek i udało nam się dojść do półfinałów, gdzie ostatecznie zakończyliśmy rozgrywki i zostaliśmy sklasyfikowani na 15 miejscu w Polsce. Później kolejna impreza mistrzowska to 3×3 województwa mazowieckiego gdzie dziewczyny ( Szafraniec,Darska, Lefelt,Glizia) zdobyły srebrne medale i na koniec jeszcze mistrzostwa Mazowsza Szkół Podstawowych a później Finał Krajowy Igrzysk Młodzieży Szkolnej gdzie zdobywamy brązowy medal. Cieszę się niezmiernie, że kończymy ten rok szkolny sukcesem, bo 3 miejsce w Polsce Szkół Podstawowych jest niewątpliwie super sukcesem. Nie byłoby tego, gdyby nie zaangażowanie w treningi i ciężka praca w całym roku

szkolnym moich podopiecznych, za co im bardzo dziękuję. Dziękuję Pani Dyrektor, Marioli Mońko, że umożliwiła nam ten wyjazd i mocno nas dopingowała podczas tego turnieju. Dziękuję rodzicom za wsparcie i super powitanie po przyjeździe. Dziękuję Tomaszowi Koźbiałowi, który w ramach programu KOSSM działającego w klasach sportowych w Szkole Nr 3 zadbał o dobre przygotowanie motoryczne moich dziewczyn,

jednak główne brawa należą się dziewczynom BRAWO – podsumował trener Łukasz Puchała.