MazowszeWażne!

To Ty decydujesz, co powstanie w Twojej okolicy!

Ostatni tydzień na oddanie głosu w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Wybierz projekt z regionu żyrardowskiego i oddaj swój głos. Warsztaty dla dzieci, instalacja holograficzna, programy edukacyjne, festiwal kół gospodyń wiejskich czy przebudowa drogi to tylko część z 8 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców w tym regionie. Głosowanie trwa tylko do 30 czerwca br.

W puli aż 174 projekty

Do trzeciej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza mieszkańcy zgłosili w sumie 329 projektów. Wszystkie zostały poddane ocenie formalnej, ocenie co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Pozytywny wynik otrzymało 174 z nich, w tym 8 z regionu żyrardowskiego. To właśnie na nie mieszkańcy mogą oddać swój głos.

To już trzecia edycja Budżetu Obywatelskiego Mazowsza – zaznacza marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik (klub PSL). – Bardzo doceniamy zaangażowanie naszych mieszkańców, którzy zgłosili ponad 300 projektów. Finalnie do głosowania zakwalifikowały się aż 174 przedsięwzięcia. Na ich realizację przeznaczamy 25  mln zł. Jednak decyzję o tym, na co zostaną wykorzystane zostawiamy w rękach naszych mieszkańców. Jestem przekonany, że i tym razem nas nie zawiodą.

8 projektów z regionu żyrardowskiego

W regionie pozytywną ocenę otrzymało 8 projektów. Ich wartość to w sumie ponad 1,5 mln zł. Jak zaznacza wiceprzewodniczący sejmiku województwa mazowieckiego Mirosław Adam Orliński (klub PSL), każdy kto głosuje ma realny wpływ na to, co powstanie w jego okolicy. – Mazowszanie licznie zgłaszali swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. Teraz przyszedł czas, abyśmy wszyscy wybrali te najlepsze. Zachęcam do współdecydowania, bo w ten sposób razem budujemy nasz region.

 

Do 30 czerwca głosować można na jeden z poniższych projektów:

  1. „Przystanek Relacje 2.0” – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu żyrardowskiego (150 000 zł),
  2. Nasze Kochane Dzieciaki – seria warsztatów dla dzieci (14 000 zł),
  3. Festiwal Kultury i Sztuki ŻOF „Poznaj Swojego Sąsiada” (130 000 zł),
  4. Instalacja holograficzna w Muzeum Kolei Wąskotorowej (Stacja Muzeum) w Sochaczewie (25 000 zł),
  5. Budowa ciągu pieszego wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 579 na odcinku ok. 85 metrów (południowo-zachodnia strona ul. Słonecznej w Radziejowicach) (165 000 zł),
  6. Rozwijam się! – program edukacyjny dla dzieci i dorosłych z podregionu żyrardowskiego (199 800 zł),
  7. Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Grójeckiego – Nasze najpiękniejsze i najsmaczniejsze! (156 500 zł),
  8. Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 730, polegająca na budowie chodnika na odcinku Jasieniec-Wola Boglewska (730 000 zł).

47 projektów ogólnowojewódzkich

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 47 o charakterze ogólnowojewódzkim. Ich wartość to w sumie ponad 19 mln zł. Wśród inicjatyw, które zostały poddane pod głosowanie mieszkańców znalazły się m.in.: obóz dla dzieci na Mazowszu, mazowiecki festiwal smaków, szkolenia z pierwszej pomocy, mobilne VR studio, warsztaty i wycieczki dla dzieci i młodzieży.

Jak oddać głos w Budżecie Obywatelskim Mazowsza?

To, które projekty zostaną zrealizowane, zależy od mieszkańców Mazowsza. Głosować można na bom.mazovia.pl do 30 czerwca br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i jeden na podregionalny. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować będzie można za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nieposiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu marszałkowskiego i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2023 r. Na ten cel władze regionu zarezerwowały 25 mln zł. Wszystkie projekty znajdują się na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Back to top button
Skip to content