Kultura

Taniec Szpularek w spektaklu „Szpule”

7, 8 i 9 sierpnia mieszkańcy Żyrardowa mieli okazje zapoznać się z kolejną artystyczną interpretacją wydarzeń z 1883 roku, czyli Strajkiem Szpularek. Klimatyczne wnętrza Loftów de Girarda zaaranżowano na scenę Performensu tanecznego „Szpule” w choreografii Marii Bijak.

Sześć uzdolnionych tancerek z całej Polski stworzyło nieszablonowy przekaz inspirowany emocjami, jakie towarzyszyły przodkiniom dzisiejszych Żyrardowian w trudach Strajku Szpularek. W spektaklu wystąpiły: Dana Chmielewska, Ilona Gumowska, Anna Kamińska, Katarzyna Leszek, Ewa Noras i Sabina Romańczak.

Performens „Szpule” opiera się w znacznej mierze na przeżycia i emocjach Szpularek z 1883 roku. W spektaklu skupiono się na emocjach, które pobudziły robotnice do strajku: obłęd, histeria i załamania nerwowe. By dopełnić obrazu tamtych wydarzeń, choreograf, Maria Bijak, szukała informacji w Muzeum Lniarstwa, archiwach Muzeum Mazowsza Zachodniego, a nawet na ulicach miasta zaczepiając przypadkowych przechodniów.

– Cały ten pomysł zrodził się od mojego trafienia na historię Strajku Szpularek, kiedy zaczęłam grzebać w poszukiwaniu informacji, to zwyczajnie zaczęło mnie to wciągać. Po prostu nie mogłam tego zatrzymać – mówi Maria Bijak, choreograf „Szpul”. – Taniec jest bardzo abstrakcyjny, więc paradoksalnie trzeba mieć bardzo konkretne tematy, na których trzeba pracować, by stworzyć choreografię. Tu skupiłyśmy się na pracy szpularek, mokrych prządek, które zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Tancerki nie planują kolejnych spektakli w najbliższym czasie, jednak dobra wiadomość jest taka, że wkrótce zostanie udostępnione nagranie video z występu.

Back to top button
Skip to content