HistoriaŻyrardów

Święto Wojska Polskiego i 101 rocznica Bitwy Warszawskiej

Jak w wielu miastach i gminach w Polsce, również w Żyrardowie obchodzono Święto Wojska Polskiego i 101. rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej. Obchody rozpoczęły się oficjalną uroczystością na żyrardowskim cmentarzu pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Bitwa Warszawska uchodzi za jedną z najważniejszych bitew, która miała symboliczny wymiar zatrzymania bolszewickiej rewolucji, a tym samym widma kolejnej wyniszczającej wojny w Europie. Kilkanaście dni sierpnia 1920 roku zapisało się na kartach historii jako jedna z najważniejszych bitew w dziejach świata. To właśnie 15 sierpnia wojska Marszałka Józefa Piłsudskiego rozgromiły przeważającą liczebnie Armię Sowiecką.

Uroczystości odbyły się z udziałem asysty honorowej 32. Wieliszewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej im. gen. dyw. Gustawa Konstantego Orlicz-Dreszera pod dowództwem kpt. Arkadiusza Domżały. Hołd poległym żołnierzom złożyli żyrardowscy kombatanci, przedstawiciele władz miasta i powiatu, służb mundurowych, organizacji społecznych, zawodowych, partii politycznych, placówek oświatowych, harcerze Hufca ZHP Żyrardów oraz wielu innych mieszkańców. Modlitwę za poległych poprowadził Proboszcz Parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia, ks. Adam Bednarczyk.

– Dla nas, Polaków, to święto niezwykle wzruszające, święto wspaniałego polskiego zwycięstwa, święto wielkości Rzeczypospolitej, wielkości polskiego oręża i wielkości nas jako narodu. Dziś, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, stajemy przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, by oddać hołd wszystkim, którzy w różnych miejscach i w różnym czasie poświęcili swoje życie, walcząc w obronie Ojczyzny. Spotykamy się dziś, by pochylić czoła także przed tymi, którzy z oddaniem walczyli za naszą wolność, a którzy wciąż są wśród nas. Dziękujemy za wasze bohaterstwo. – mówi podczas przemówienia Prezydent Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta msza święta w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowie w Intencji Ojczyzny w asyście wojska, policji i straży miejskiej oraz zebranych przedstawicieli samorządowych. Nie zapomniano również, że 15 sierpnia obchodzimy święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. To właśnie tego dnia, katolicy przynoszą do kościoła bukiety i wianki ze świeżych ziół. W naszej kulturze to dar dziękczynny za zebrane plony. Rodzinny piknik wojskowy „Cud nad Wisłą 1920” był kolejną propozycją na upamiętnienie rocznicy Bitwy Warszawskiej. Prezentacja żołnierskiego ekwipunku, sprzętu wojskowego, umundurowania, poczęstunek wojskową grochówką, pokazy, warsztaty, pogadanki historyczne, a na zakończenie pikniku – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Janka Stokowskiego.

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był piknik wojskowy „Cud nad Wisłą 1920” na terenie Szkoły Podstawowej nr 2. Mieszkańcy, bez względu na wiek, mogli korzystać z atrakcji przygotowanych przez grupy rekonstrukcyjne jak bitwa na szpady lub strzelanie do tarczy. Nie zabrakło edukacyjnych rozmów na temat wyposażenia żołnierzy I wojny światowej i tradycyjnej wojskowej grochówki. Na zakończenie pikniku wystąpił zespół Janka Stokowskiego w patriotycznym repertuarze doskonale wpisującym się w program obchodów.

Back to top button
Skip to content