Ważne!Żyrardów

Święto Niepodległości w Żyrardowie

11 listopada w Żyrardowie tradycyjnie obchodzono Narodowe Święto Niepodległości. W uroczystościach udział wzięli żołnierze 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej Wojska Polskiego pod dowództwem ppłk. Arkadiusza Grzegorowskiego.

Obchody rozpoczęły się uroczystym wciągnięciem flagi Polski na maszt i wspólnym odśpiewaniem hymnu Polski. W południe odbyła się uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, którą poprowadził proboszcz Kościoła pw. Matki Bożej Pocieszenia w Żyrardowa, ks. Adam Bednarczyk. Uroczystym pochodem goście przeszli z kościoła na żyrardowski cmentarz, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości.

11 listopada to jedno z nielicznych świąt narodowych radosnych, bo takie rzeczywiście ono jest. Dokładnie 103 lata temu po 123 latach niewoli Polska powstała na nogi – mówił podczas przemówienia Prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski. – To właśnie 11 listopada 1918 roku uznajemy za początek Niepodległości Narodu Polskiego. Droga ta była trudna i szalenie trudna. Wiele tysięcy ludzi poległo w drodze Polski do Wolności. Wiele tysięcy znalazło się w więzieniach i na zesłaniach. Tysiące zmuszone było do emigracji po kolejnych powstaniach narodowych. To cena, jaką okupiona jest Niepodległość Polski, którą dziś świętujemy.

Po odczytaniu Apelu poległych wystrzelono z rakiety uroczystą salwę honorową dla uczczenia pamięci poległych w imię wolności Ojczyzny.

Dzisiejszy patriotyzm powinien być ukierunkowany na przyszłość, ale zakorzeniony w przeszłości. Pielęgnujmy tę pamięć, ciesząc się z każdego dnia wolności. Tylko człowiek wolny, może być szczęśliwy. Dbajmy o naszą wolność, oddając należny hołd tym, którzy Niepodległość Polski dla nas wywalczyli – przemawiał Prezydent Żyrardowa.

Po uroczystym przemówieniu i modlitwie prowadzonej przez ks. Adama Bednarczyka, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia, zebrane delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości udział wzięli żołnierze 37. Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej Wojska Polskiego, Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Starosta powiatu Żyrardowskiego Krzysztof Dziwisz, Zarząd Powiatu Żyrardowskiego, przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele organizacji, szkół i służb mundurowych i zaproszeni goście.


 

Back to top button
Skip to content