EdukacjaWażne!

Stop wykluczeniom

To kolejna sesja, która pokazuje, że fotografia to nie tylko ładne obrazki, ale możliwość do poruszania ważnych społecznie tematów. STOP WYKLUCZENIOM to kampania, które powstała przy okazji, podczas jednej z lekcji fotografii. Okazuje się jednak, że poruszając technikę fotografii, można odkryć potencjał emocjonalny, który stanie się ważną tematyką społeczną.

Sylwia Pietryga i jej uczniowie nie pierwszy raz udowadniają, że, gdy wsłuchamy się w głos młodzieży, powstają piękne rzeczy. Kilka tygodni temu młodzi adepci fotografii chwalili się efektami sesji, mającej zwrócić uwagę na zbliżającą się katastrofę klimatyczną. Tym razem uczniowie poszli o krok dalej, pokazując na fotografiach , które dotyczą ich bezpośrednio.

Uczniowie klasy 3 medialnej z „Elektryka” postanowili w sposób artystyczny wyrazić swój sprzeciw wobec braku tolerancji. I tak powstała kampania STOP WYKLUCZENIOM. –Tematyką lekcji była fotografia błyskowa. Pomyślałam, że zamiast robić zwykłe zdjęcia studyjne, możemy zrobić coś kreatywnego. Hasłem przewodnim była kampania. Klasa 3G wymyśliła kampanię STOP WYKLUCZNIOM. To bardzo ważny temat – mówi Sylwia Pietryga, nauczycielka fotografii w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie. – Myślę, że uczniowie poradzili sobie naprawdę świetnie.

Nasza kampanię przedstawiliśmy w formie 5 zdjęć. Na jednym z nim dziewczyny mają napisane na sobie różne wyzwiska i zasłonięte oczy. Chcieliśmy tym pokazać, że rzeczy, które mówimy innym, bardzo często zostają przy nich – tłumaczył Krystian Seklecki, uczeń klasy 3G, Zespołu Szkół nr 1. – Chcieliśmy też pokazać osoby za kratami jako symbol wykluczenia i odizolowania ludzi wykluczonych od społeczeństwa.

Kreatywne podejście do tematu fotografii owocuje nie tylko ciekawymi kadrami, ale pozwala na wyrażenie siebie młodzieży, która ciągle nie jest wystarczająco słuchana. W ciągu blisko dwóch lata wykluczenie społeczne wśród młodzieży wyostrzyło się poprzez długie miesiące nauczania zdalnego i zamknięcia w związku z pandemią Covid-19. Zauważalny jest wzrost liczby dzieci i młodzieży, które chorują na depresję.

Policyjne statystyki pokazują, że w 2020 roku aż 107 nastolatków odebrało sobie życie, a 843 podjęło próbę samobójczą. Jednak z badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę wynika, że 7 proc. młodzieży w wieku 13-17 lat deklaruje, że choć raz podjęła próbę samobójczą, co oznacza, że w średniej wielkości klasie szkolnej są średnio 2 osoby po próbie samobójczej.

Coraz więcej kampanii skupia się na pomocy młodzieży w walce z depresją. Duży nacisk kładziony jest również na kontakt w środowisku szkolnym i domowym. Dlatego możliwość wyrażania siebie i swoich opinii choćby podczas projektów szkolnych, pozwala na zrozumienie i dotarcie do młodzieży, gdy ta będzie potrzebować pomocy.

W swojej kampanii uczniowie „Elektryka” przypominają również nr telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111, który działa przez całą dobę, jest bezpłatny, anonimowy i dyskretny.

foto: Uczniowie klasy 3G Zespołu Szkół nr 1 w Żyrardowie

Back to top button
Skip to content