Puszcza Mariańska

Sprzątanie Świata z leśnikami

Młodzież szkolna ze Szkoły Podstawowej w Puszczy Mariańskiej i wychowankowie z Zakładu Poprawczego w Studzieńcu wspólnie z leśnikami z Nadleśnictwa Radziwiłłów sprzątali las. Była to nie tylko świetna nauka dbania o otaczająca przyrodę, ale również obserwacji zmian, jakie zachodzą w lesie na przestrzeni dziesiątek lat i w związku ze zmianami klimatycznymi.

18 marca leśnicy zaprosili młodzież i prywatne osoby, by wspólnie sprzątać las. Mimo ciągłych akcji edukacyjnych zaśmiecanie środowiska nie maleje. Jak możemy przeczytać z informacji przekazanych przez Nadleśnictwo Radziwiłłów: „Nieustannie walczymy z nielegalnym wyrzucaniem śmieci do lasu – niestety z roku na rok można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie i kosztów ich wywozu z polskich lasów. Tylko w ubiegłym roku Lasy Państwowe przeznaczyły na ten cel niemal 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3 śmieci!”.

– Akcja organizowana jest przez Nadleśnictwo Radziwiłłów, które stara się pokazywać młodzieży i wszystkim chętnym ludziom, czym my jako leśnicy się zajmujemy. Ten las to nie tylko drzewa i drewno, ale to przede wszystkim mnóstwo akcji, które wokół tego tematu robimy – mówił Kamil Ogrodnik, leśniczy Leśnictwa Puszcza Mariańska. – Jedną z tych akcji jest sprzątanie świata, które organizujemy zazwyczaj dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Sprzątanie wyznaczonego terenu lasu często jest pretekstem do rozmowy o lesie, do pytań, które interesują uczestników akcji. Ale to też okazja, by wspólnie usiąść, zjeść wspólny posiłek i spędzić czas na świeżym powietrzu – dodał leśnik.

W tegorocznej akcji udział wzięło ok. trzydziestu osób ze Szkoły Podstawowej w Puszczy Mariańskiej, dziesięciu wychowanków Zakładu Poprawczego w Studzieńcu i dwie osoby, które przyszły prywatnie, by wspomóc sprzątanie lasu.

 

Back to top button
Skip to content