KulturaWydarzenia

Śmiech przez łzy

18 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żyrardowie odbyło się spotkanie autorskie z Elżbietą Draczyńską autorką książki „Śmiech przez łzy. Opowieść o Adolfie Dymszy”.

I choć rzadko można powiedzieć, by biblioteki były odwiedzane tłumnie, z pewnością tego dnia to stwierdzenie nie było nadużyciem. Nie było to też jedno ze spotkań, podczas których skupiano się na warsztacie pisarskim, ale na człowieku i wspomnieniu o nim. Spotkanie zdominowane było opowieściami Elżbiety Draczyńskiej, która jak sama podkreśliła podczas spotkania, zbieranie materiałów do książki trwało 27 lat i skupiło się na rodzinnej pamięci o Adolfie Bagińskim, znanym szerokiej publiczności jako Adolf Dymsza, Dodek.

Ta książka powstawała 27 lat, a więc szmat czasu. Zaczęła ją pisać ukochana moja mama, która zbierała materiały wtedy, kiedy trwały prace nad ukazaniem się pierwszej biografii Adolfa Dymszy pióra Witolda Fillera – mówiła Elżbieta Draczyńska. – To zbiór opowieści o tym, jak Dymszę zapamiętały wnuki, dwie córki. Większość z nas kojarzy go ze sceną, ale też człowieka, który przeżył dwie wojny i miał bez wątpienia niełatwe życie i dokonywał wielu wyborów. Jeden z nich znany jest ogółowi Polaków, czyli złamanie zakazu okupacyjnego, by występować na jawnych scenach. To złamanie zakazu Państwa Podziemnego – tłumaczyła autorka.

O tym, z czym zmagał się Adolf Dymsza, ale też o jego radościach, pasji do piłki nożnej i nieskończonej miłości, jaką była scena, autorka opowiadała z ogromnym zaangażowaniem.

Jednak nie tylko spotkanie z Elżbietą Draczyńską było atrakcją tego wieczoru. Dyrektor Biblioteki, Jerzy Naziębło, zadbał również o odpowiednią oprawę muzyczną, zapraszając na spotkanie autorskie Macieja Klocińskiego, mistrza muzyki retro, który zebranych gości już na wstępie powitał jednym z najbardziej znanych utworów Adolfa Dymszy „Warszawa da się lubić”. Tak o to spotkanie autorskie było również wieczorem wspólnego śpiewania, wspólnych wspomnień i poznawania Adolfa Dymszy na nowo.

Back to top button
Skip to content