Żyrardów

Śladami mistrzów Żakardowych

W tym roku żyrardowskie Muzeum Lniarstwa prężnie rozwija swoje działania techniczne z zakresu produkcji tkanin lnianych. Poszukiwane są dawne wzory żakardowe używane w okresie działania Żyrardowskich Zakładów Lniarskich. O działaniach tych opowiada nam Jacek Czubak:

W Muzeum Lniarstwa bardzo prężnie rozwijamy działalność typowo techniczną, wznawiamy produkcję tkanin lnianych. Tego roku prowadzone były m.in. warsztaty pt. „Śladami mistrzów żakardowych” podczas których uczyliśmy się ginących już zawodów takich jak cewiacz, tkacz czy brakarz. Wszystkie tego typu działania składają się na otoczkę tego co w Muzeum Lniarstwa najważniejsze, czyli na bicie krosna i zapach przędzy lnianej. Dzięki temu pięknemu ruchowi na nowo odkrywamy stare wzory Żyrardowskich Zakładów Lniarskich, niektóre z nich mają nawet po 70 lat.

Nawet dla doświadczonej tkaczki gołym okiem nie widać tak naprawdę co jest zapisane na karcie. Dopiero kiedy uruchomimy krosno i założymy osnowę zaczyna powstawać ten piękny obraz. Daje nam to ogromną satysfakcję, że możemy uczestniczyć w odtwarzaniu wzorów żakardowych które nie były używane od końca działalności Zakładów Lniarskich. – mówił Jacek Czubak Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. Organizacji Muzeum Lniarstwa

Back to top button
Skip to content