Ważne!Zalew Żyrardowski

Sinice nad Zalewem

W dniu 22.08.2022 Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Żyrardowie wydała zakaz korzystania z kąpieliska nad Zalewem Żyrardowskim. Decyzja spowodowana jest zakwitem sinic w zbiorniku wodnym. Sinice to niebezpieczne dla naszego zdrowia bakterie. mogą powodować zatrucie naszego organizmu zarówno poprzez kontakt z wodą jak i również drogą powietrzną podczas przebywania nad zbiornikiem wodnym w którym występują. Mimo to nad Zalewem Żyrardowskim dalej możemy korzystać z kajaków czy rowerów wodnych. Decyzja o zamknięciu kąpieliska nie ma wpływu na odbywające się na terenie zalewu półkolonie żeglarskie organizowane przez hufiec ZHP Żyrardów im. Harcerzy Młodego Lasu.

Więcej o zakwicie sinic oraz związanych z tym zagrożeniami opowiedział nam Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny mgr. Łukasz Szymański.

Samo słowo sinice co roku wzbudza u nas niepokój. Jest to najczęstsza przyczyna zamykania zarówno lokalnych kąpielisk jak i tych nadmorskich. Sinice a konkretnie toksyny które wydzielają mogą być groźne dla ludzi. Decyzję o zamknięciu kąpieliska wydaliśmy w dniu 22.08.2022 po otrzymaniu wyników badań wody przeprowadzonych podczas kontroli przez administratora obiektu.

Na zakwit sinic mają wpływ trzy czynniki: Wysoka temperatura, lekkie falowanie wody oraz dostęp fosforanów i azotanów przyśpieszających proces rozmnażania tych bakterii. Przeprowadzona analiza nie wskazała jednak ich obecności więc zakładamy iż przyczyną są właśnie panujące temperatury oraz mały przepływ wody przez zbiornik.

Toksyny wydzielane przez kwitnące sinice mogą doprowadzić do zatrucia ludzkiego organizmu. Co ważne do zatrucia może dojść nie tylko przez kontakt z wodą ale również drogą powietrzną.

Kiedy stężenie sinic jest duże, niebezpieczne może być już samo nawdychanie się powierza bezpośrednio nad wodą. Mimo wszystko w większości przypadków aby doszło do zatrucia trzeba mieć jednak bezpośredni kontakt z wodą, dlatego nie ma większego zagrożenia dla osób korzystających z kajaków czy rowerów wodnych.

Występowanie zjawiska jakim jest zakwit tych bakterii możemy poznać po nieprzyjemnym zapachu wody, unoszącymi się na jej powierzchni kożuchami i pojawianiem się mętnej piany

Objawy zetknięcia się z sinicami.

Charakterystycznymi obawami dla zatrucia sinicami jest: rumień, nudności, wymioty, bóle głowy i brzucha oraz podrażnienie oczu. W przypadku zachłyśnięcia się toksyczną wodą często występują również pęcherze w jamie ustnej. W skrajnych wypadkach może dojść nawet do uszkodzenia wątroby. Jeśli zauważmy u siebie lub osoby bliskiej podobne objawy najeży bezzwłocznie udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Pokazuje to dlaczego nie warto lekceważyć zakazu kąpieli w miejscach występowania sinic.

Zakaz dotyczy tylko kąpieliska

Wydany przez nas zakaz kąpieli dotyczy tylko i wyłącznie wyznaczonego terenu kąpieliska, a nie całego Zalewu Żyrardowskiego. Dla własnego bezpieczeństwa należy jednak bezwzględnie unikać kontaktu z wodą.

Jak długo potrwa kwitnięcie sinic? Kiedy będziemy mogli znów korzystać z kąpieliska?

Wszystko zależy od pogody, musimy oczekiwać na deszcz który spowoduje ruch wody. Czekamy również na wyniki badań od administratora obiektu. Z godnie z panującymi przepisami podczas trwania sezonu zarządca musi takie badania dostarczyć nam raz na miesiąc. W zaistniałej sytuacji jednak wszystkim nam zależy aby mieszkańcy naszego powiatu mogli jeszcze w tym sezonie pokorzystać z udogodnienia jakim jest kąpielisko nad tym zbiornikiem wodnym. Więc liczymy że jeszcze w tym tygodniu otrzymamy wyniki kolejnej kontroli – mówił mgr. Łukasz Szymański – Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

Obecnie nad Zalewem Żyrardowskim odbywają się półkolonie żeglarskie dla dzieci. Jak deklaruje komendant hufca ZHP Żyrardów im. Harcerzy Młodego Lasu i Drużynowy 9. Wodnej Drużyny Harcerskiej – Karol Skoneczny decyzja o zamknięciu kąpieliska nie ma wpływu na odbywające się półkolonie, z zastrzeżeniem o całkowitym unikaniu kontaktu z wodą przez dzieci.

fot. Gabrysia Jaskółka

Back to top button
Skip to content