Ważne!

Rusza budowa stadionu lekkoatletycznego

W dniu 14.09.2022 r. o godz. 11:30 w Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie miało miejsce podpisanie przez Starostę Powiatu Żyrardowskiego umowy z wykonawcą inwestycji „Budowa zespołu sportowego przy Zespole Szkół nr 1 w Żyrardowie”.

W wydarzeniu uczestniczyli:

 • goście honorowi: Senator Marek Martynowski oraz Poseł Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych,
 • Pani Adriana Klat – Prezes ADA-LIGHT sp. z o.o.,
 • Zarząd Powiatu Żyrardowskiego w pełnym składzie osobowym (Starosta Krzysztof Dziwisz, Wicestarosta Krzysztof Maciejczyk, Stanisław Nalej, Krzysztof Rdest, Andrzej Koźbiał) oraz Skarbnik Agnieszka Mazurek,
 • Przewodniczący Rady Powiatu Klaudiusz Stusiński i radni Powiatu Żyrardowskiego,
 • dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Barbara Gruchal, nauczyciele i uczniowie „Elektryka”.

Wartość kontraktu to 13 577 000,00 zł brutto.

Zarząd Powiatu pozyskał dla inwestycji dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych (11 211 300,00 zł) oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (1 004 735,00 zł).  Planowany termin wykonania inwestycji: 14.10.2023 r.

Przedmiotem inwestycji jest teren sportowy Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie przy ul. Bohaterów Warszawy 4 na którym przewidziana jest budowa nowoczesnej infrastruktury sportowej. Obecnie na działce znajduje się budynek Zespołu Szkół wraz z halą sportową. Wschodnia część działki obecnie nie jest zagospodarowana, dawniej znajdowało się w tym miejscu stare trawiaste boisko z szutrową bieżnią. Znajdują się tu również pozostałości po ziemnej trybunie.

Projekt przewiduje budowę stadionu sportowego składającego się z:

 • bieżni okrężnej, czterotorowej, długości 400 m, z rowem wodnym do biegów z przeszkodami,
 • bieżni prostej, częściowo pokrywającej się z bieżnią okrężną, 6-torowej do biegów na 100 / 110 m,
 • boiska piłkarskiego wewnątrz bieżni okrężnej,
 • boiska wielofunkcyjnego (piłka ręczna / 2x koszykówka) w północnym zakolu bieżni,
 • boiska wielofunkcyjnego (siatkówka, tenis ziemny, badminton) w północnym zakolu bieżni,
 • skoku w dal i trójskoku (z dwiema zeskoczniami) w północnym zakolu bieżni,
 • skoku o tyczce, z możliwością ustawienia zeskoczni w dwóch kierunkach, w północnym zakolu bieżni,
 • rzutni do pchnięcia kulą w południowym zakolu bieżni,
 • skoku wzwyż w południowym zakolu bieżni.

Program sportowy uzupełniony będzie o:

 • urządzenia do ćwiczeń kalistenicznych (streetworkout),
 • trybunę, systemową, zadaszoną,
 • budynek zapleczowy, parterowy, w którym znajdą się szatnie, toalety oraz pomieszczenia magazynowe i techniczne wraz z podstawowym wyposażeniem,
 • sprzęt sportowy, niezbędny do ćwiczeń.

Oprócz budowy w/w obiektu sportowego przewidziano wykonanie:

 • nowych chodników na pozostałym terenie szkoły,
 • montażu elementów małej architektury na pozostałym terenie szkoły,
 • montażu sprzętu nagłaśniającego (wraz z okablowaniem),
 • wymiany ogrodzenia wokół całej działki,
 • parkingów dla łącznie 30 samochodów osobowych (w tym dla osób niepełnosprawnych).
 • 28 stojaków na rowery,
 • kompletu przyłączy.

Obsługę komunikacyjną zapewnia istniejący zjazd na ul. Bohaterów Warszawy. Nowoczesny przyszkolny zespół sportowo-lekkoatletyczny pozwoli na poprawę i zwiększenie możliwości organizacji imprez sportowych dla mieszkańców począwszy od dzieci i młodzieży, a na klubach sportowych kończąc, a jego podstawową funkcją będzie sport, nauka i edukacja. Będzie to największy i najnowocześniejszy lekkoatletyczny w pełni wyposażony obiekt sportowy w Powiecie Żyrardowskim.

– Dziękujemy serdecznie przedstawicielom rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawicielom Senatu za ogromne wsparcie. Gdyby nie to wsparcie nie udałoby się tego marzenia zrealizować. Dziękujemy, że pan Minister i Senator są z nami zawsze, gdy ich potrzebujemy – powiedział Krzysztof Dziwisz Starosta Powiatu Żyrardowskiego.

– Myślę, że mieszkańcy powinni być zadowoleni z takiej inwestycji, mimo iż jeszcze nie ukończonej to dzisiejsze podpisanie umowy zobowiązuje wykonawcę do zakończenia realizacji w przeciągu 13 miesięcy. Myślę, że za trochę ponad rok wszyscy wspólnie będziemy podziwiać ten wspaniały stadion lekkoatletyczny. – powiedział Senator Marek Martynowski

– Drodzy uczniowie, każda szkoła w Polsce zasługuję na dogodne warunki do nauczania zarówno w sali lekcyjnej jak i podczas sportowych zajęć wychowania fizycznego. Jak się okazało, tu w Żyrardowie, mieście o pięknych tradycjach sportowych przy Zespole Szkół nr1 takich warunków brakowało. Cierpicie na tym zarówno wy, jak i wasi poprzedni rówieśnicy uczęszczający do żyrardowskiego Elektryka. Jestem niezwykle zadowolony, że udało się tu w tym miejscu zebrać dwie potężne siły rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawicieli Samorządu Powiatu Żyrardowskiego. – powiedział Minister Maciej Małecki, który dodatkowo podkreślał, iż stadion będzie dostępny nie tylko dla uczniów Elektryka, ale również dla wszystkich mieszkańców Żyrardowa.

– Szanowni Państwo, to niesamowite, że historia dzieje się na naszych oczach i to jaka historia. Dzięki tej inwestycji mamy szansę na to, aby duch sportu znowu zagościł na terenie naszego kochanego „Elektryka”. To jest szkoła z ogromnymi tradycjami, z tych murów wychodzili wielcy polscy naukowcy, ludzie o potężnych zasobach wiedzy i kompetencjach do działania we współczesnym świecie a ta inwestycja da nam szansę na to, aby duch sportu na nowo zagościł w tych murach i być może dochowamy się nowych Mistrzów Olimpijskich, Mistrzów Polski, którzy godnie będą reprezentowali „Elektryczniak” i to miejsce. Drodzy Państwo ta inwestycja będzie nie tylko służyła uczniom i wychowankom, ale także wszystkim mieszkańcom powiatu. Nie ukrywam, że z tym miejscem łączą mnie również osobiste wspomnienia, ponieważ drodzy Państwo, 30 lat temu tutaj był już stadion. Oczywiście nie był tak wspaniały, z taką rozbudowaną infrastrukturą jak ten, ale na tym stadionie będąc młodym człowiekiem rozgrywałem czwórbój lekkoatletyczny i niejednokrotnie biegałem na tej bieżni, skakałem w dal, rzucałem kulą i oszczepem. To miejsce dostanie swoją drugą szansę i za to niezmiernie jestem wdzięczny wszystkim członkom Rady Powiatu Żyrardowskiego, którzy przychylnie przyjęli inicjatywę naszego starosty i oczywiście bardzo serdecznie dziękuję członkom Zarządu Powiatu, ponieważ bez starania szczególnie starostów ta inwestycja nie miałaby szans na realizację. – powiedział Krzysztof Rdest Członek Zarządu Powiatu Żyrardowskiego.

Back to top button
Skip to content