KulturaLiteratura

Rozmowy o ciele pod ŻYRANDOLEM

Trzecie spotkanie Kółka Literackiego ŻYRANDOL odbyło się 17 marca. W spotkaniu uczestniczył Prezydent Żyrardowa, Lucjan Krzysztof Chrzanowski i Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, Jerzy Naziębło. I choć ciągle statystyki wskazują spadek zainteresowania czytelnictwem, żyrardowskie Kółko Literackie stale rośnie w siłę, przyciągając do ŻYRANDOLA mole książkowe z ościennych gmin i powiatów.

To już trzecie spotkanie Kółka Literackiego ŻYRANDOL, które z każdym kolejnym spotkaniem pęcznieje, uzupełniając się o nowych uczestników dyskusji. Poruszana tematyka i możliwość rozmów na temat literatury powoduje zainteresowanie Kółkiem Literackim wśród mieszkańców Grodziska Mazowieckiego i Skierniewic. I choć nadal nie można mówić o stałej liście członków ŻYRANDOLA, uczestnicy spotkań nie tylko udowadniają, że literatury nie jest współczesnym obojętna, a wręcz pokazuje, że jest polem do dyskusji dla różnych pokoleń.

–  Bardzo mnie cieszy, że mamy wsparcie i możemy spokojnie koncentrować się na dyskusjach wokół książek, a przestrzeń Resursy to idealne miejsce, które przyciąga kolejne mole książkowe. W rozmowie na temat marcowego tytułu uczestniczył również Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Jerzy Naziębło, dokładając cenne przemyślenia na temat publikacji – opowiadała Klaudia Appel, inicjatorka Kółka Literackiego „Żyrandol”. – Omawialiśmy książkę „Głód. Pamiętnik (mojego) ciała” Roxane Gay, która jak się okazało, wzbudziła wiele kontrowersji u naszych czytelników. Z uwagą wysłuchałam emocjonujących głosów na temat CIAŁA, a w podsumowaniu stwierdziliśmy, że książkę można określić jako szeroko pojęty „traktat o nietolerancji”. Spotkanie urozmaiciły rozmowy z Konradem Nowackim z Wydawnictwa Cyranka o tym, jak wyłowić literackie perły i nie przeoczyć wydawniczego Graala oraz z Aleksandrą Pakiełą o jej książkowym debiucie „Oto ciało moje” – dodała Appel.

Prezydent Żyrardowa podkreślił, że przestrzeń do rozmów o literaturze była w Żyrardowie potrzebna.

– Żyjemy w trudnych czasach, a mimo wszystko staram się pokazać mieszkańcom Żyrardowa, że musimy żyć normalnie. Ogromnie się cieszę, że inicjatywa jaką jest Kółko Literackie ŻYRANDOL spotyka się z tak dużym zainteresowaniem – mówił prezydent Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski.

– Z wielką satysfakcją można odnotować fakt, że pod najładniejszym żyrandolem w tym mieście powstaje środowisko osób, które sa wrażliwe i które chcą rozmawiać o literaturze – podsumowywał Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie, Jerzy Naziębło. – Skierowanie się w stronę literatury i odejście od problemów, które nas dziś otaczają, są bardzo przydatne, pomocne. Każda tego rodzaju dyskusja jest potrzebna – podkreślił dyrektor.

Kolejne spotkanie 21 kwietnia.

Back to top button
Skip to content