RadziejowiceWydarzenia

Ptasia deweloperka

W sobotę 6 listopada w Adamowie Wsi mieszkańcy spotkali się, by wspólnie budować domki dla ptaków. Była to społeczna akcja miłośników przyrody, którzy wspólnie, bez względu na wiek, budowali domki lęgowe.

Z tym pomysłem zgłosił się do mnie jeden z mieszkańców naszej wsi, co tym bardziej cieszy, że nasi mieszkańcy coraz bardziej się aktywizują, by prowadzić wspólne działania na terenie Adamowa Wsi. To, co najbardziej cieszy w tej akcji, że domki w większości robione są przez dzieci. Tak naprawdę, to dorośli im tu tylko pomagają – mówi Grzegorz Wiciński, sołtys Adamowa Wsi.  

To pierwsza, choć już teraz możemy przypuszczać, że nie ostatnia akcja budowania domków lęgowych na terenie wsi. W sobotę 6 listopada mieszkańcy zebrali się, by wspólnie połączyć siły w imię dobra przyrody. Domki budowano w rodzinnej atmosferze pod czujnym okiem Jurka Sikorskiego, który od 11 lat, jak sam określa, zajmuje się „ptasią deweloperką”, czyli budowaniem domków dla ptaków.

Od lat poza budowaniem budek lęgowych zajmuję się edukacją w zakresie ochrony środowiska. Organizuję spacery, wykłady i prelekcje dla dzieci i dorosłych, ale głównie w swojej działalności skupiam się na ptasiej deweloperce. 10 lat temu powiesiłem swoje pierwsze budki w lesie. W pierwszym sezonie w jednej budce miałem trzy lęgi trzech gatunków ptaków: bogatki, muchołówki żałobnej i kowalika. To właśnie wtedy zrozumiałem, że ptakom brakuje miejsca do lęgu, więc zacząłem budować kolejne domki – tłumaczy Jurek Sikorski, ekolog.

Jurek Sikorski pod swoją opieką ma już ponad 500 domków lęgowych. Poza swoją działalnością pomaga również innym w rozwijaniu umiejętności w zakresie ochrony środowiska. Za swoją działalność w kierunku ochrony przyrody w 2021 roku został uhonorowany Medalem Wiktora Godlewskiego. To właśnie dzięki jego wiedzy na terenie Adamowa Wsi zawisły domki, które dadzą schronienie ptakom.

 

Back to top button
Skip to content