GospodarkaŻyrardów

Prawie 300 000 zł dofinansowania dla Miasta z budżetu woj. mazowieckiego

Z budżetu województwa mazowieckiego popłynął kolejny strumień środków finansowych na realizację kilku ważnych z punktu widzenia komfortu życia mieszkańców zadań. W ul. Limanowskiego i ul.1 Maja wymienione zostanie oświetlenie na energooszczędne, lepiej doświetlające jezdnie i chodniki. Ogrody działkowe zrealizują kolejne zaplanowanie inwestycje. Miasto będzie miało własny dron walczący ze smogiem, a miejskie przedszkola wyposażone zostaną w oczyszczacze powietrza.

Inwestycje w ogrodach działkowych

Już czwarty rok z rzędu Miasto Żyrardów pozyskało dla ogrodów działkowych dofinansowanie w ramach programu „Mazowsze dla działkowców 2022”. W tym roku łącznie żyrardowskie ogrody działkowe otrzymają na realizację zaplanowanych inwestycji 142 400 zł, z czego 50 proc. stanowi dofinansowanie z budżetu woj. mazowieckiego, a 50 proc. kwoty pochodzi ze środków budżetu Miasta Żyrardowa.

ŻSUOD “WITAMINA” wykona ekologiczne utwardzenie alejek działkowych za kwotę 32 000 zł. ROD “LEN” zainstaluje system monitoringu CCTV o wartości 50 000 zł. ROD “RELAKS” zaplanowało zakup kontenera do przechowywania sprzętów ogrodniczych potrzebnych do utrzymania porządku na terenie ROD, zakup rębaka do rozdrabniania gałęzi z żywopłotów, krzew i drzew oraz zakup pojemnika na odpady. Łączny koszt planowanych zakupów to 23 000 zł. ROD “KROKUS” wykona adaptację pomieszczenia na toaletę do wspólnego używania przez osoby korzystające z działek. Koszt zadania to 25 000 zł. ROD “OAZA” zmodernizuje drogi na terenie swoich ogrodów za kwotę 48 000 zł.

Miejski dron kontrolujący jakość powietrza w mieście

W ramach programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022” Żyrardów otrzymał dofinansowanie w wysokości 76 996 zł na zakup drona w celu kontroli palenisk domowych na terenie Żyrardowa. Całkowita wartość inwestycji to 153 993,70 zł.

Do obsługi drona przeszkolonych zostanie dwóch pracowników Straży Miejskiej. Dotychczasowe akcje antysmogowe z użyciem wynajętego drona przynosiły wymierne efekty, dlatego warto je kontynuować, szczególne w dzielnicach, gdzie występuje wysokie stężenie smogu.

Oczyszczacze powietrza dla przedszkoli

Kolejnym zadaniem, na które Miasto pozyskało środki z programu „Mazowsze dla czystego powietrza 2022” jest zakup oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli prowadzonych przez Miasto Żyrardów. Całkowita wartość zadania wyniesie 98 980 zł, z czego 50 proc. stanowić będzie dofinansowanie z budżetu województwa mazowieckiego.

Oczyszczacze powietrza, wyposażone w odpowiednie etapy filtracji, są w stanie oczyścić powietrze w salach z bakterii, wirusów, alergenów, roztoczy czy pyłków roślin nawet do 99,97%.

Wymiana oświetlenia w ulicach Limanowskiego i 1 Maja

W ramach Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Adaptacji do Zmian Klimatu – Mazowsze dla klimatu 2022, w ul. Limanowskiego i ul.1 Maja wymienione zostanie oświetlenie na energooszczędne. W ul. Limanowskiego nowe oświetlenie pojawi się na odcinku pomiędzy ul. Kasztanową a ul. gen. Sikorskiego, natomiast w ul. 1 Maja wymienione zostanie oświetlenie na odcinku od ul. Limanowskiego do ul.  Okrzei.

W sumie wymienionych zostanie 85 opraw sodowych na energooszczędne oprawy LED. Przeprowadzone zostaną prace demontażowe i montażowe oświetlenia, a także wymiana wysięgników, montaż przewodów do opraw oświetleniowych, montaż konstrukcji stalowych i osprzętu linii napowietrznej nn., montaż przewodów uziemiających i wyrównawczych na słupach oraz pomiary elektryczne.

Nowe oświetlenie będzie posiadało większy niż dotychczasowy rozsył światłości, dzięki czemu będzie bardziej przyjazne dla wzroku, a zarazem lepiej doświetli jezdnie i chodniki.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 199 591,90 zł, dofinansowanie z budżetu Województwa Mazowieckiego to 99 795,00 zł.

Informacja prasowa UM w Żyrardowie

Back to top button
Skip to content