Puszcza Mariańska

Poznaj z nami Polskę

Już niebawem w Liceum Ogólnokształcącym w Puszczy Mariańskiej miała zagościć grupa uczniów z włoskiej szkoły IPS Filos z Terraciny w ramach projektu „Poznaj z nami Polskę”. Miała, ale sytuacja panująca obecnie na Ukrainie powstrzymała młodzież włoską przed wizytą w Polsce. Licealiści postanowili sami zwiększyć swoją wiedzę na temat kraju poprzez planowane wycieczki i social media.

„Nasi przyjaciele ze szkoły włoskiej IPS Filosi z Terraciny od kilku lat marzą, by nas odwiedzić. Postanowiliśmy zawalczyć o spełnienie ich marzenia. I tak po burzy mózgów, co moglibyśmy dla nich zrobić, powstał ten właśnie projekt. Zaplanujemy dla włoskich przyjaciół miejsce zakwaterowania, trasę zwiedzania Polski i przygotujemy plan pobytu uczniów w naszej szkole. Co więcej, zawalczymy o dofinansowanie pobytu naszych przyjaciół w Polsce. Realizacja naszego projektu będzie zwieńczeniem naszej wieloletniej przyjaźni. Brzmi ambitnie? Może i tak ale postaramy się sprostać wyzwaniu i pokazać że ‘impossible’ może stać się ‘POSSIBLE’” – napisali na swoim profilu na Facebooku uczniowie z LO w Puszczy Mariańskiej.

Projekt “Poznaj z nami Polskę” organizowany jest w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”.  Głównym celem jest poszerzenie wiedzy na temat ciekawych miejsc w Polsce wartych odwiedzenia, zmienienie stereotypowego myślenia o Polsce oraz pokazanie różnych alternatyw spędzenia czasu wolnego. Uczestnicy projektu za pośrednictwem profilu na Instagramie pokazują piękno polskiego krajobrazu okraszone krótkim opisem. I tak na profilu można już znaleźć informacje na temat atrakcji Warszawy, Puszczy Mariańskiej i Zakopanego.

Finałem projektu miała być wycieczka przyjaciół z Włoch, którzy dzięki gościnności licealistów z Puszczy Mariańskiej, mieli zwiedzać Polskę, a z pewnością najbliższe okolice. Niestety w związku z sytuacją światową – nagłymi zmianami wynikającymi z pandemii Covid-19 oraz wojną w Ukrainie przyjazd Włochów został odwołany. – Nie poddajemy się. Wyszliśmy z inicjatywą wycieczki szkolnej do Krakowa oraz wysłania paczki do Włoch do szkoły IPS Alessandro Filosi w Terracina – mówi Gabriela Dubielecka, lider projektu :Poznaj z nami Polskę”. – W ramach tytułowego poznania Polski mamy w planach przeprowadzić w szkole audycję, w której chcemy opowiedzieć kilka ciekawostek o Polsce. A żeby odnaleźć się w nowej codzienności i z nowymi znajomymi z Ukrainy, na godzinie wychowawczej mamy zamiar zapoznać klasę z kilkoma podstawowymi zwrotami – dodaje Gabriela Dubielecka.

Uczestnicy projektu: Gabriela Dubielecka-liderka, Zuzanna Wasilewska, Julia Błaszczak, Wiktoria Kuran, Kacper Szlaga, Dominik Paperov. Projekt powstał z naszej inicjatywy po wysłuchaniu nauczyciela zwolnionych z teorii pracującego w naszej szkole koordynującego owe projekty.

Back to top button
Skip to content